Dünya Haberleri

DÜNYA

  Röntgen çektirdikten sonra bir süre çocuk yapmayın

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RUS bilimadamları, röntgen ışınlarının sadece hamile kadınlar, bebekler ve çocuklar için değil, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de tehlike içerdiğini açıkladılar.

  Rusya'nın Obninsk şehri Radioloji laboratuarlarında yapılan deneylerden elde edilen çarpıcı sonuçlara göre, röntgen filmi çektiren çiftlerin, bir süre çocuk yapma girişiminde bulunmamaları gerekiyor.

  Raporda, özellikle, röntgen ışını alan kadının daha tehlikeli konumda bulunduğu vurgulanarak, ‘‘Cinsel ilişkiden, bir iki saat önce röntgen ışınlarının etkisi altında kalan bir dişinin hamile kalması durumunda dünyaya sakat çocuk getirmesi ihtimali yüzde 30. Dişinin cinsel ilişkiden bir iki gün önce röntgen ışınları alması durumunda dünyaya ikiz getirmesi şansı artıyor, ancak çocukların sağlıklı olmaması şansı yine yüksek’’ deniliyor.

  Raporun sonunda özellikle kadınlar için ‘‘eğer çocuk dünyaya getirmek amacıyla cinsel ilişkide bulunacaksanız, yeni yumurtanın olgunlaşması sürecinde, o ay röntgen ışınlarından uzak kalmış olmanız gerekiyor’’ tavsiyesinde bulunuluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı