Dünya Haberleri

DÜNYA

  Romanya'da uyuşturucu operasyonu: İki Türk gözaltında

  CİHAN
  30.07.2015 - 09:13 | Son Güncelleme:

  Romanya Organize Suçlar ve Terörle Mücadele Kurumu'nun Rumen gizli servisi ile birlikte önceki gün gerçekleştirdiği operasyonla ülkede bir seferde ele geçirilen en büyük miktarda uyuşturucu madde yakalandı. Uyuşturucunun değeri 40 milyon euro. 11 kişinin yakalandığı operasyonda, 2 Türk vatandaşı H. S. ve şoför H. Y. de örgüt üyesi olduğu gerekçesi ile göz altına alındı.

  Savcılar, bir Rumen taşıma şirketinin tırlarını kullanan uyuşturucu çetesinin Afganistan üzerinden gelen eroini Türkiye ve Ukrayna üzerinden ülkeye sokup buradan da Avrupa'daki diğer ülkelere dağıtmak için Hollanda'ya götürdüğü bilgisini paylaştı. 2014 Nisan ayından bu yana takip altında olan çetenin taşıma şirketine ait TIR'ların benzin depolarındaki özel bölmede uyuşturucuyu taşıdığını bildirdi.

  Kurum savcıları, iki ayrı benzin tankında ele geçirilen 333 kilo uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 40 milyon euro olduğunu belirtti. Ayrıca gözaltına alınanların evlerinde yapılan operasyonda 2 lüks marka otomobil, çok sayıda cep telefonu, bilgisayar ve 136 bin euro nakit para ele geçirildi.

  Savcılar, gözaltına alınan Romen vatandaşı Sman George-Solomon, Bîng Liviu-Constantin ve Türk vatandaşları, H.S. ve H. Y.'yi tutuklama isteği ile mahkemeye sevk etti.

  Etiketler: türk , uyuşturucu , Romanya
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı