GeriDünya Romanya diyasporası ülkeyi ayağa kaldırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Romanya diyasporası ülkeyi ayağa kaldırdı

Romanya diyasporası ülkeyi ayağa kaldırdı

Romanya’nın başkenti Bükreş’te, büyük çoğunluğunu Avrupa ülkelerinde yaşayan Romanya vatandaşlarının oluşturduğu on binlerce kişi önceki akşam hükümetin politikalarını eleştiren bir gösteri düzenledi.

BAŞKENTTEKİ Zafer Meydanı’nda toplanan göstericiler, hükümetin kısa süre önce hazırladığı yargı reformunu ve yolsuzluk skandallarında adı geçen isimlerin hükümette olması dolayısıyla iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’yi (PSD) protesto etti. Zaman zaman polisle çatışmaların yaşandığı gösteride 455 kişi yaralandı.

CUMHURBAŞKANI ELEŞTİRDİ

Sosyalist hükümete karşıt görüşleriyle bilinen Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, polisin uyguladığı yoğun şiddeti kınadı. Polis sözcüsü Georgian Enache ise izinsiz gösteri düzenleyen eylemcilerin, protestonun düzenlendiği Zafer Meydanı’nı terk etmeleri konusunda defalarca uyarıldığını söyleyerek uygulanan şiddeti savundu. Olaylarda üç gazeteci de hafif şekilde yaralandı. Avusturya merkezli ORF kanalı, gösterileri görüntüleyen kanal çalışanı bir kameramanın biber gazı kapsülüyle kafasından yaralandığını duyurdu. Bükreş’teki gösterilerle eş zamanlı olarak diğer kentlerde de küçük çaplı hükümet karşıtı protestoların düzenlendiği aktarıldı.

‘15 YILDIR AYNI’

42 yaşındaki Daniel Ostafi, 15 sene önce çocukları için daha iyi bir gelecek umuduyla kamyon şoförü olarak İtalya’ya gittiğini ve Romanya’daki o zamanki kötü durumun hâlâ geçerli olduğunu söyledi. Ostafi, “Ne yazık ki (iyi bir gelecek) hâlâ mümkün değil” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle