Dünya Haberleri

DÜNYA

  Romantik devrimci anılıyor

  Hürriyet Haber
  09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arjantinli efsanevi devrimci Ernesto Che Guevara ölümünün 30'ncu yıldömümünde Küba'dan son nefesini verdiği Bolivya'ya kadar çeşitli ülkelerde anılıyor.

  Her ne kadar savunduğu fikirler bugün revaçta olmasa da, 60'lı yılların gençlik idolü olan ünlü devrimci, romantizmi, dürüstlüğü, masumiyeti ve mert kişiliğiyle hala saygı ve sevgi duyguları yaratıyor kendisini seven gönüllerde. Bolivya ormanlarında CIA ajanları ve Bolivyalı askerler tarafından kurşuna dizilen ünlü devrimci için en büyük tören Küba'da yapılacak. Başkan Fidel Castro bu muhteşem törenlere bizzat katılacak. Che'nin Bolivya'dan getirilen kemikleri Jose Marti Anıtı'ndan alınarak Havana'nın 300 km güneydoğusundaki Santa Clara'ya kortej eşliğinde götürülecek. Naaşın naklini televizyon naklen yayınlayacak. Che, buradaki anıt mezarda sonsuz uykusuna yatacak.

  Che sadece törenlerle değil savunduğu değerler açısından da dünyanın dörtbir köşesinde anılıyor. Hayatını konu alan kitaplar, dergiler yayınlanıyor. O'nun ‘‘Tarihin en saygı duyulan etik figürlerinden biri olduğu’’ vurgulanıyor.

  Che'nin bütün hayatı boyunca mücadele ettiği ABD'de ise farklı bir yaklaşım sergileniyor. Che, kapitalizmin kalesi sayılan ülkede, girişimcilerin elinde kutsal metaya dönüşüyor. Üzerinde Che portresi bulunan tişörtlerden kayak takımlarına, CD ve albümlere kadar akla gelen her türlü tüketim maddesinde marka oluyor.

  Öyle ki bu yakışıksız durum Wall Street Journal gazetesinde bile ‘‘Tarihin garip cilvesine bakin ki, kendini ideallerine adayan ve son derece mütevazi bir hayat süren Che, ABD'de savunduğu fikirlerle taban tabana zıt değerlerin sembolü, sefih bir kuşak tarafından fetiş haline getirildi’’ diye eleştiri konusu yapılıyor.

  Hakkında söylenen ve söylenebilecek çok şey var Che'nin ancak en anlamlısı belki de 1966'da bir çocuğa hitaben yazdığı şu şiirde gizli:

  ‘‘Tatico bir gün büyüyecek ve erkek olacaksın. O zaman ne olacağını birlikte göreceğiz. Eğer hâlâ yeryüzünde emperyalizm varsa, dağlara çıkıp savaşacağız. Yok eğer, emperyalizm ortadan kalkmışsa sen ve ben, küçük bir tatil için Ay'a gideceğiz.’’

  Bolivya'nın iki yüzü

  Madam kaçırır mı? Che Guevara'nın ölüm yıldönümü, Bolivya'da da gündelik hayatı canlandırdı. Che'nin gömüldüğü Vallegrande köyü, dünyanın dört bir yanından solcuların akınına uğradı. Ernesto Guevara Vakfı tarafından Vallegrande'de organize edilen anma haftası çerçevesinde konserler, dans gösterileri, konferanslar, resim ve fotoğraf sergileri düzenleniyor. 30'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma günlerinin en önemli konuklarından biri de Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın eşi Danielle Mitterrand.

  Uyanık köylülere darbe

  Che'nin artık çok iyi satan bir marka haline geldiğini farkeden Vallegrande köylüleri, 30'ncu yıl turizminden umduklarını bulamadılar. Köylüler, ziyaretçilere oda kiralamak amacıyla evlerini pansiyona dönüştürmek için hayli masraf yapmışlardı. Ancak gelenlerin bir bölümü 300 yatak kapasiteli otelde kalırken, öğrenci grupları da uyku tulumlarının içinde gecelediler. Köylülerin odaları da boş kaldı.

  Ordudan zafer şenlikleri

  Bundan 30 yıl önce Che'ye karşı verdiği savaştan zaferle çıkıp gerillayı öldüren Bolivya ordusu ise Che'yi anma festivaline fena halde içerliyor. Bu nedenle de bir yandan zafer şenlikleri düzenlenirken, diğer yandan Che'ye karşı savaşta ölen 100 asker anılıyor.

  Şerefsiz devlet

  Bolivya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Antonio Zapata ise Che'nin anılmasına izin verdiği için hükümete sert tepki gösterdi. ‘‘Latin Amerika'yı kan gölüne çevirmek isteyen adamın birini anmak için gelen bir grup fanatiğin vatan toprağını kullanmasına izin veren devlet şerefsizdir!’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı