Dünya Haberleri

DÜNYA

  Roma'da Türk-İtalyan gizli Öcalan zirvesi

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye,Öcalan'ın iadesi konusunda İtalya'ya karşı ABD'nin hazırladığı ‘PKK raporu’nu devreye soktu. Türkiye ile İtalya arasında önceki gün Roma'da yapılan gizli toplantıda Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu, İtalyan makamlarına ABD'nin raporunu göstererek, Washington'un da Öcalan'ın Türkiye'ye iadesinden veya Türkiye'nin istemleri de dikkate alınarak ciddi şekilde yargılanmasından yana olduğunu bildirdi.

  Loğoğlu İtalyan makamlarına Türkiye ve ABD'nin Öcalan ile ilgili taleplerini dikkate alması gerektiğini belirtti. Türkiye, İtalya ve ABD'nin NATO müttefiki olmasına dikkat çeken Loğoğlu, şunları söyledi: ‘PKK, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef almış bir terör örgütüdür. NATO müttefikliği bu tür tehditler karşısında da işbirliğini gerektirir. Türkiye, NATO müttefiki olarak İtalya'dan Öcalan'ın iadesini istemektedir. 30 bin kişinin kanına girmiş bir teröristi barındırmak İtalya'ya yakışmıyor.'

  İtalya'da masaya yatırılan ABD'nin PKK raporunda, bölücü örgütün kanlı eylemleri detaylı bir şekilde anlatıyor. Raporda özetle şunlar işleniyor:

  PKK kurulduğundan beri sivillere karşı terör eylemleri gerçekleştirmiş ve örgütten ayrılanları katletmiştir.

  PKK, Türk güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırıların yanısıra, aralarında turistik bölgelerinde bulunduğu birçok yerleşim merkezinde intihar saldırıları gerçekleştirmiştir.

  PKK, başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Türk temsilciliklerine saldırı düzenlemiştir. İsveç, Danimarka, Hollanda ve Almanya'da PKK'dan ayrılanları öldürmüştür.

  Türkiye'yi dünya kamuoyunda küçük düşürmek için 21 yabancıyı kaçırmıştır.

  PKK'nın Türkiye'deki eylemlerine, yolcu otobüsü, feribot ve tren gibi toplu taşıma araçları da hedef olmuştur.

  Bu arada ABD'nin Güney Afrika nezdinde de girişimde bulunduğu ve bu ülkeden Öcalan'a kapılarını açmamasını istediği öğrenildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı