Dünya Robin Hood eşcinselmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Robin Hood eşcinselmiş

İngiliz edebiyat dünyasında ünlü halk kahramanı Robin Hood'un eşcinsel olup olmadığı tartışılıyor. Edebiyat Profesörü Stephan Knight, Robin Hood'un gerçek sevgilisinin silah arkadaşı Küçük John olduğunu ve eşcinselliğin o dönemde çok normal kabul edildiğini savundu. İngiliz eşcinseller bu habere çok sevindi.

İngiliz edebiyatının en ünlü kahramanı, fakirlerin dostu zenginlerin korkulu rüyası, bütün kadınların aşık olduğu Robin Hood eşcinselmiş.

Cardiff Üniversitesi Edebiyat Profesörü Stephen Knight, Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada, Robin Hood'un sanıldığının aksine kadınlara düşkün bir erkek değil, eşcinsel olduğunu söyledi.

Gazetede dün yayınlanan haber İngiliz ebediyat çevrelerinde büyük bir tartışma yapattı. Muhafazakar edebiyatçılar, bu iddianın ‘iftira’ olduğunu savunurken, Stephan Knight ve bir grup edebiyatçı halk kahramanı Robin Hood'un Maid Marien olarak bilinen sevgilisinin gerçekte silah arkadaşı Küçük John olduğunu öne sürdü. Prof. Knight iddiasını şöyle savundu:

‘Robin Hood ve arkadaşları hep erkekti. Ve tamamiyle kadınlardan arındırılmış bir şekilde yaşıyorlardı. Robin Hood’un gerçek aşkı olarak bilinen Maid Marian aslında hiç bir zaman yaşamadı. Eski bir halk şiiri ‘Robin Hood 20 yaşlarındaydı. Küçük John’la tesadüfen tanıştı. Şehvetli genç bir adam olmasından ötürü, iş için uygun, uyanık bir keskin delikanlıydı' der. Homoseksüel olmak da o dönemde normal bir olaydır.'

KİLİSENİN YASAĞI

Profesör Knight'ın verdiği bilgilere göre 12'nci yüzyılda yaşayan Robin Hood hikayede anlatıldığı gibi 1190 yılında Prens John tarafından mallarına el konulan bir asilzadeydi. Ve 12'nci yüzyılda kilise homoseksüelliği kabul ediyordu. Ancak Vatikan'ın da baskısıya Kilise 13'üncü yüzyılda homoseksüelliği Hırıstiyanlar'a yasakladı. Robin Hood hikayesi ise 14'üncü yüzyıl yazarları tarafından kaleme alındı. Bu yazarlar gerçeği bilmelerine rağmen, toplumda halk kahramanın saygınlığını yitirmemesi için Robin Hood'un eşcinselliğini sakladı. Halk kahramanına bir de Maid Marian adlı sevgili yakıştırıldı ve son olarak Kevin Costner'in başrolü oynadığı Robin Hood hikayesi ortaya çıkmış oldu.

Haber İngiltere'deki eşcinseller arasında büyük sevince yol açtı. Esçinsel Hakları Derneği'nin Başkanı Peter Tatchell , edebiyat dünyasında başlayan bu tartışmada Profesör Knight'ın haklı olduğunu ve eşcinsellere tarihte de sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle