GeriDünya Rita kasırgası nedeniyle uzay üssü boşaltıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rita kasırgası nedeniyle uzay üssü boşaltıldı

ABD'nin Ulusal Kasırga Merkezi yetkilileri, Rita'nın merkezi durumunda olan “gözünün” yakınındaki barometrik basıncın 897 milibar ve bunun Katrina kasırgasından biraz düşük olduğunu belirterek, Rita'nın tarihin 3. yoğun kasırgası olduğunu kaydettiler.

Kasırga Merkezi'nin Başkanı Max Mayfield, Rita'nın Katrina'dan daha çok zarar verebileceğini belirterek, “Bu çok çok tehlikeli bir kasırga” dedi.

RİTA'NIN SAATTEKİ HIZI 280 KİLOMETREYE ÇIKTI

Yetkililer, TSİ 06.00 itibariyle Rita'nın rüzgarlarının saatte 280 km hıza ulaştığını, kasırganın merkezinin 1900'de Amerikan tarihinin en şiddetli tropik fırtınasının vurduğu Teksas'ın Galveston kentinin 915 km doğusunda bulunduğunu ve saatte 15 km hızla batıya hareket ettiğini belirttiler. 

Rita kasırgasının, cumartesi sabahı ABD sahillerine ulaşması bekleniyor.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Katrina kasırgasından tahliye edilen binlerce kişinin kent stadyumunda sığındığı Houston'ın özellikle alçak kıyı kesimlerinde on binlerce kişi kenti terk etmeye çalışırken, Teksas ve Louisiana eyaletlerinde de acil durum ilan edildi.

Rita kasırgası, ABD'nin petrol gereksiniminin üçte birinin üretildiği Meksika Körfezi'ndeki önemli rafineri tesislerini de tehdit ediyor.

UZAY MERKEZİNE TAHLİYE

Kıyı bölgelerinde oturan halkı Rita gelmeden önce iç bölgelere gitmeye çağıran Teksas Valisi Rick Perry, 5 bin ulusal muhafızı kurtarma çalışmaları için seferber etti.

Rita'nın tehdidi altındaki Houston'da bulunan ve uzay mekiği uçuşları ile astronotların eğitildiği uzay merkezinde çalışan 15 bin kişi de dün tahliye edildi.

TEKSAS'TAKİ RAFİNERİLER KAPATILIYOR   Tarihin en güçlü kasırgalarından biri olarak gösterilen “Rita" ABD sahillerine yaklaşırken, Teksas'ta Exxon Mobil, BP, Shell, Valero Energy  ve Marathon Oil gibi petrol şirketlerine ait rafinerilerin kapatıldığı bildirildi.     Daha önce özellikle Louisiana Eyaleti'nde etkili olan Katrina Kasırgası nedeniyle halen üretime başlamayan 4 rafineri ise ABD'nin toplam kapasitesinin yüzde 5'ini oluşturuyor. Rafinerilerin kısa zamanda üretime döndürülmesi beklenmiyor.    Teksas'taki rafinerilerin de üretime ara vermesiyle ülkede ciddi bir arz sıkıntısı başgösterecek.    Teksas'ta bulunan toplam 26 rafineri, ABD'deki üretimin yaklaşık 4'te 1'ini gerçekleştiriyor. Söz konusu rafinerilerden şu ana kadar 9 tanesi üretimi durdurdu. Bu da ABD'deki toplam rafineri kapasitesinin yüzde 12'sini oluşturuyor. Bazı rafinerilerin deniz seviyesinde bulunması, endişeleri artırıyor.    Bu arada Rita Kasırgası nedeniyle Teksas'ta kimyasal üretim yapan Dow Chemical ve Lyondell Chemical fabrikalarının da kapatıldığı ifade ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle