GeriDünya Rice'dan Araplara 'Filistin' çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rice'dan Araplara 'Filistin' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Arap ülkelerinin, Filistinlilere yardım için daha fazlasını yapabileceğini ifade etti.

Rice, Filistinlilere yardımın ele alınacağı toplantıya katılmak üzere geldiği Londra'da yaptığı açıklamada, isimlerini vermediği Arap ülkelerinin, Filistinliler için daha fazla ne yapabileceklerine odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Londra'da İran ve Kosova konusunda da görüşmelerde bulunacak Rice, kişilerin taahhütlerini yerine getirmelerinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Rice ile Londra'ya gelen Amerikalı yetkililer, Filistin'e yalnızca Arap Birliği üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir'in büyük bağışta bulunduğunu belirtti.

Amerikan verilerine göre, bağış yapan ülkeler bu yıl Filistin'e mali destek için 1,55 milyar dolar yardım taahhüt etti. Bu taahhüdün 717 milyon doları Arap Birliği üyeleri tarafından verildi. Ancak toplam yardım taahhüdünün yalnızca 153 milyon dolarlık kısmı yerine getirildi ve bu para da Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir'den geldi.

Rice, Orta Doğu'da hafta sonu yapacağı temaslar hakkında da, Batı Şeria'daki İsrail yerleşim yerlerinin genişletilmesinin, nihai yerleşim anlaşması şartları uyarınca bu evlerin İsrail'in denetiminde kalacağı anlamına gelmeyeceği uyarısında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle