GeriDünya Rice'a pankartlı protesto
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rice'a pankartlı protesto

Güney Asya ülkelerini kapsayan gezisi dolayısıyla Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın basın toplantısı sırasında bağırarak ve pankart açarak olay çıkaran bir gösterici polis tarafından etkisiz hale getirildi.

Eski insani yardım görevlisi bir doktor olduğu belirlenen Norbert Vollerten adlı göstericinin yüksek sesle komünist Kuzey Kore'yi kurtarması için ABD'nin müdahale etmesini isteyerek bağırması üzerine polis görevlililerince yere yatırılarak etkisiz hale getirildiği görüldü.

“Kuzey Kore halkı ölüyor ve sizin yardımınız için haykırıyor Bayan Rice” diğer bağıran göstericinin üzerinde, “Kuzey Kore'ye özgürlük: 50 Yıl Gecikti” yazan bir pankart açtığı gözlendi. Vollerten'ın açtığı pankart bir ABD Büyükelçiliği görevlisince yırtıldı.

Olayın ardından Güney Koreli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rice, “Gerçek demokrasi arzu ettiğinizi söyleyebilme, istediğiniz şekilde ibadet edebilme ve çocuklarınızı, oğullarınızı ve kızlarınızı eğitebilmektir. Kuzey Kore'nin aksine buraya gelebiliyor, istediğinizi düşünebiliyor ve bana, ABD dışişleri bakanına, istediğiniz her şeyi sorabiliyorsunuz ve bu ne kadar harika bir şey” dedi.

Rice'ın olaylı basın toplantısının ardından Güney Kore Cumhurbaşkanı Roh Moo-hyun ile görüştüğü bildirildi. Güney Kore Cumhurbaşkanlığı bürosundan yapılan görüşmeye ilişkin açıklamada Roh'un, Çin'e gitme planları hakkında bilgi veren Rice'a, “Başarılı bir geziye çıkacağınızı umarım ve elde edeceğiniz en büyük başarı Kuzey Kore'deki nükleer sorunun nasıl çözülebileceğine ilişkin bir fikir bulabilmenizdir” dediği belirtildi.

KUZEY KORE'NİN NÜKLEER PROGRAMI

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ”ABD'nin, Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili altılı görüşmelere dönmesini sonsuza kadar bekleyemeyeceğini” söyledi.

Rice, Güney Kore'nin başkenti Seul'de Devlet Başkanı Roh Moo-hyun ve Dışişleri Bakanı Ban Ki-moon ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin ve bölge ülkelerinin, Kuzey Kore ile altılı görüşmelerin yeniden başlatılması için çabalarını artıracağını belirtirken, “Bu sorunu çözmemiz gerektiği doğrudur. Sonsuza kadar böyle süremez” dedi.

Condoleezza Rice, Kuzey Korelilerin arzu ettikleri saygıyı görebilecekleri ve ihtiyaçları olan yardımı alabilecekleri yerin altılı görüşmeler olduğunu ifade ederek, ABD'nin altılı görüşmeler dışında Kuzey Kore ile doğrudan diyalog kurmayacağını kaydetti.

Rice, ABD'nin Kuzey Kore'ye askeri operasyon düzenleme niyeti bulunmadığını da yineledi.

Pyongyang yönetimi, Washington ile doğrudan görüşme talebinde bulunarak, Çin, Japonya, Kuzey ve Güney Kore, Rusya ile ABD'yi kapsayan altılı görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı.

ÇİN

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Çin'in artan askeri gücünün, Pasifik'te istikrara yönelik endişeye yol açtığını da söyledi.

Rice, AB'nin Çin'e silah satışına yeniden başlamasının bölgede güç dengesini bozacağını belirterek, “son on yıllarda istikrarlı bir ortam yaratmayı başardıkları Pasifik'te dengeyi sarsacak herhangi bir şeyi açıkça endişe verici göreceklerini belirtti.

AB'nin, askeri teknolojisinden Çin'in yararlanması yönünde hiçbir şey yapmaması gerektiğini ifade eden Rice, “Pasifik'i savunan ABD, Avrupa değil” dedi.

Rice, daha önce Çin'in Tayvan'la anlaşmazlık nedeniyle askeri yığınak yapmasından endişeli olduklarını açıklamıştı.

Rice, Asya gezisi çerçevesinde Güney Kore'de temaslarda bulunduktan sonra, bir sonraki durağı Çin'e gitmek üzere bu ülkeden ayrıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle