Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rice, 'Medeniyetler İttifakı'nı sordu

  ANKA
  16.02.2006 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle yaşanan uluslararası kriz sürerken ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Madrid yönetimine, Türkiye ve İspanya Başbakanlarının öncülüğünü yaptığı "Medeniyetler İttifakı"nın, karikatür krizi çözümüne nasıl bir katkıda bulunabileceğini sordu.

  Condoleezza Rice, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun öncülük yaptıkları "Medeniyetler İttifakı" konusunu görüştü.

  "Washington sonunda projeye ilgi gösterdi" ifadesini kullanan İspanyol basınına göre, Rice, ittifakın mevcut kriz durumunda ne gibi katkıları olabileceğini öğrenmek amacıyla Moratinos’u telefonla aradı.

  Bu arada, "Medeniyetler İttifakı"na İslam ülkelerinden de övgü geldi. İspanya Başbakanı Zapatero ile görüşen Madrid’de görevli 16 İslam ülkesi büyükelçinin, "Medeniyetler İttifakı"nı alkışladıkları belirtiliyor.

  Rodriguez Zapatero’nun, "karikatür krizi" ile ilgili olarak İslam ülkeleri büyükelçileri ile görüşen ilk Avrupalı başbakan olduğuna dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı