GeriDünya Rice İran'da 'ayaklanma fonu' istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rice İran'da 'ayaklanma fonu' istedi

Rice İran'da 'ayaklanma fonu' istedi
refid:3946935 ilişkili resim dosyası

İran’ın nükleer inadını kırmak için uğraşan Amerikan Yönetimi, bu ülkedeki ayaklanma potansiyelini harekete geçirmek için Kongre’den 75 milyon dolarlık ek ödenek istedi. Dışişleri Bakanı Rice, "Terörün merkez bankası haline gelen radikal İran rejimine karşı, özgürlük arayan İran halkını desteklemeliyiz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’da demokrasinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmak üzere Kongre’den ek 75 milyon dolar ek ödenek istedi.

Rice, Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde konuyla ilgili olarak senatörlerin sorularını yanıtlarken, ABD’nin, Tahran’daki radikal rejim altında inleyen ve özgürlük isteyen İranlıları desteklemesinin şart olduğunu söyledi.

Ülkenin geçen iki yılda İran’da demokrasinin güçlendirilmesine yönelik projeler için 4 milyon dolar yatırım yaptığını ve Kongre’nin bu yıl için 10 milyon dolar ödenek sağlanmasını kabul ettiğini hatırlatan Rice, şöyle konuştu:

"ABD, radikal bir rejimde var olmayan özgürlüklerini arayan İranlıları desteklemesi gerekir. İran halkı, ABD’nin daha özgür, daha iyi bir gelecek isteklerini tam anlamıyla desteklediğini bilmeli."

Rice, bu paranın, İran’a yönelik radyo ve televizyon yayınları ile İranlı öğrencilere yurt dışında eğitime yönelik burs için kullanılacağını vurguladı. Rice, ABD’nin halihazırda sivil toplum örgütleriyle çalıştığını ve İranlı rejim karşıtlarıyla insan hakları savunucularına destek verip, radikal rejimden koruduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasında İran yönetimine de çatan Rice, nükleer yakıt için uranyum zenginleştirmeyi sürdüren İran’ın nükleer programı konusunda açıkça meydan okuduğunu söyledi. İran’ı "küresel terörün merkez bankası" olarak niteleyen Rice, sorunun sadece nükleer krizden kaynaklanmadığını vurguladı. Rice, İran’ın Suriye ile birlikte Ortadoğu’da istikrarsızlık sağlamak adına çalıştığını belirtti.

SERT ELEŞTİRİ

Cumhuriyetçi senatörler, Rice’ı ve Bush yönetimini sert şekilde eleştirdiler. Rice’ın, "Bölgede durum her geçen gün iyiye gidiyor" demesi üzerine söz alan Cumhuriyetçi Senatör Chuck Hagel, "Bayan Bakan, ben durumun nasıl iyiye gittiğini bir türlü göremiyorum. Bence durum, Irak’ta da İran’da da daha kötüye gidiyor" dedi. Bunun üzerine, Rice ile senatörler arasında ağız dalaşı yaşandı.

Gizli askeri programın var

FRANSA Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, İran’ı, nükleer programını gizli askeri faaliyetlerini gizlemek için kullanmakla suçladı. ABD bugüne kadar Tahran’ı nükleer silah peşinde koşmakla suçlarken, Avrupalı siyasiler daha dikkatli bir dil kullanıyor ve direkt suçlamalardan kaçınıyordu.

Douste-Blazy ise cüretkar bir çıkış yaparak, "Hiçbir sivil nükleer program, İran’ın nükleer programını açıklayamaz. Bu, gizli bir askeri nükleer program" dedi. "Uluslararası topluluğun İran’a mantıklı olması ve nükleer faaliyetlerini askıya alması konusunda kararlı bir mesaj gönderdiğini" belirten Douste-Blazy, "Ancak onlar bizi dinlemiyor" dedi.

Fransız bakan, İran’ın yarattığı krizle ilgili olarak bundan sonraki gelişmelere artık BM Güvenlik Konseyi’nin karar vereceğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle