Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rice: Irak hükümetinin başarısız olarak nitelendirilmesine katılmıyorum

  A.A- Washington
  13.07.2007 - 17:24 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Beyaz Saray'ın Kongre'ye sunulmak üzere hazırladığı, Irak hükümetinin bazı alanlarda yetersiz olduğunun kabul edildiği rapora katılmadığını söyledi.

  Rice, Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak hükümetinin çabalarının başarısız olarak nitelendirilmesini kabul etmediğini belirterek, "hükümetin ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda Amerikan Kongresi tarafından belirlenen hedefleri yerine getirmek için çalışmaya devam ettiğinin söylenebileceğini" kaydetti.

  "Irak hükümetinin özellikle güvenlik alanında önemli adımlar attığını" söyleyen Rice, NBC televizyonuna yaptığı açıklamadaysa, Irak'ta durumun çok zor olduğunu ve Irak hükümetinin çabalarından tam anlamıyla tatmin olmadıklarını ifade etti.

  Rice, ABD Başkanı George Bush gibi Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi eleştirmekten kaçınarak, Maliki'nin ülkesi için en iyisini yapmaya çalışan bir kişi olduğunu, ancak bunu isteyen tek kişi olmadığını, Irak Başbakanının diğer Iraklı yetkililerin yardımına ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

  ABD Dışişleri Bakanı Rice, Eylül ayında sunulacak, ABD'nin Irak'taki güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un kapsamlı raporunun ardından durumla ilgili daha fazla fikre sahip olacaklarını da belirtti.

  Beyaz Saray tarafından Kongre'ye sunulmak üzere hazırlanan ve dün açıklanan ara raporda, Irak hükümetinin ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda ancak kısmen ilerleme sağlayabildiği ve "Irak'taki güvenlik durumunun hala karmaşık ve aşırı derecede zor, ekonomik durumun eşitsiz olduğu, siyasi uzlaşmanın ise sürüncemede kaldığı" belirtilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı