Dünya Haberleri

  Rezaletin yeni kareleri

  Hürriyet Haber
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avustralya devlet televizyonu Bağdat’taki Ebu Garib Hapishanesi’nde yaşanan işkence skandalıyla ilgili yeni fotoğraflar yayınladı. Amerikan insan hakları örgütü ACLU, skandalı askeri hiyerarşinin üst seviyelerine taşımak için böyle bir karar aldığını açıkladı.

  İşte rezaletin yeni kareleri

  DANİMARKA’da Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasıyla gergin günler yaşanırken Avustralya’da devlet televizyonu, 2004 yılında Bağdat’taki Ebu Garib Hapishanesi’nde yaşanan işkence skandalıyla ilgili yeni kareler yayınladı.

  Fotoğraflarda kendi pisliğine bulanmış akli dengesi bozuk olduğu sanılan bir kişinin yanı sıra, cezaevi içinde başka bir yere götürülmeyi reddettiği için boğazı kesilen Iraklı bir subayın ve kanlar içinde yatan bir adamın görüntüsü yer alıyor. Mahkumlar, kamera önünde mastürbasyon yapmaya zorlanırken görülürken, karelerde yine "tasmacı kız" diye ünlenen Amerikalı er Lynndie England ve kötü muamele çetesinin başı olan sevgilisi Charles Graner başrolü oynuyor. England’ın yayınlanmayan karelerde seks yaparken görüldüğü de bildirildi./images/100/0x0/55ea4165f018fbb8f8743f0b

  KOMUTANLAR CEZALANDIRILSIN

  SBS televizyonundaki "Dateline" programında yeni kareler, "bunlar Amerikan Yönetimi’nin görmenizi istemediği fotoğraflar" yorumuyla verildi. Ebu Garib skandalı patlak verdiğinde, kamuoyuna fotoğrafların sadece bir kısmı yansırken, Amerikan Kongresi hepsini görme ayrıcalığına sahip olmuştu. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Federal Enformasyon Özgürlüğü yasası çerçevesinde açıklanmaya 87 görüntünün de yayınlanmasını istemişti. Mahkeme, fotoğrafların ACLU tarafından görülmesine izin verirken, ABD Yönetimi temyize gitmişti. SBS’in yayınında, "Bu fotoğraflar, 2004 yılında Ebu Garib’te yaşanan işkence ve kötü muamelenin sanılandan daha kötü olduğunu gözler önüne seriyor" yorumu yapıldı.

  ACLU’dan sözcü Amrit Singh, bu fotoğrafların yayınlanmasıyla kötü muameleden daha üst düzey askerlerin sorumlu tutulması yönünde yönetime baskı oluşmasını umduklarını belirtti. Skandalla ilgili olarak düşük rütbedeki dokuz asker yargılanıp birkaç yıl hapis cezasıyla kurtulurken, cezaevinin o zamanki Amerikalı komutanı general Janis Karpinski’nin rütbesi albaylığa tenzil edilmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı