GeriDünya Reuters: Türk ve ABD varlığı Esad’a engel
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reuters: Türk ve ABD varlığı Esad’a engel

Reuters: Türk ve ABD varlığı Esad’a engel

SURİYE’de son durumu değerlendiren İngiliz Reuters ajansı, Türk ve Amerikan askeri varlığının rejimin ilerlemesine engel teşkil ettiğini belirten bir analiz yayınladı.

Satır başları şöyle:

- Esad, Golan Tepeleri ve Ürdün boyunca tüm sınırlarına hakim oldu ve bu operasyonların süreceğini söylüyor. Fakat ülkenin kuzeyinin neredeyse tamamı ve doğu bölgelerinin büyük bölümü kontrolü dışında. Esad’ı bekleyen zorlu bir sınav var: Türk ve Amerikan askeri güçleri Suriye topraklarında kendi kontrollerinde bölgeler tesis ettiler.

- Savaşın burada nasıl bir yön alacağını Rusya’nın öncelikleri ve özellikle Rusya’nın Türkiye ile ilişkileri belirleyecek. Bir diğer belirleyici etken de Suriye’deki Amerikan askerlerinin ne kadar kalacakları konusunda çelişkili mesajlar vermeye devam eden ABD Başkanı Trump. ABD’den destek alan Kürtler, bu müttefiklerine güvenemedikleri için şimdi Esad’la müzakere yollarını arıyorlar.

ERDOĞAN’DAN PUTİN’E BASKI
- Esad sonraki hedefi olarak isyancıların elindeki İdlib’i gösteriyor. İdlib, çok kez birbirleriyle çatışan bir dizi isyancı grubunun hakimiyetinde. Ağırlık İslamcı gruplarda.

- BM’den üst düzey bir yetkili, İdlib’e saldırı halinde, Türk sınırına yeniden 2.5 milyon kadar insanın yığılabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir ihtimale engel olması için Rusya lideri Putin’e baskı yapıyor.

- Esad’dan yana çarpışan bölgesel ittifaktan bir kaynak, İdlib’e hemen bir saldırının muhtemel olmadığını söyledi. İdlib’e operasyon, hükümet güçlerinin bundan önceki operasyonlarından daha zorlu olabilir. Bu bölgeye hakim olan İslamcı militanlar, çatışmalardaki en zorlu savaşçılar olduklarını kanıtladılar.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.07.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle