GeriDünya Resmi olmayan davetleri açıklamak zorunda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Resmi olmayan davetleri açıklamak zorunda

Resmi olmayan davetleri açıklamak zorunda

Berlin İdari Mahkemesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in başbakanlıkta özel olmayan yemeklerine kimleri, ne zaman ve hangi nedenle davet ettiğini açıklamak zorunda olduğuna hükmetti.

KONUYU mahkemeye, milletvekillerine açık soru sorma imkanı veren bağımsız internet platformu Abgeordnetenwatch.de (milletvekillerini izleme) adlı kuruluş taşıdı. Milletvekillerini izleme kuruluşu, 2008 yılında, o zamanki Deutsche Bank Başkanı Josef Ackermann’a başbakanlıkta yapılan 60’ıncı doğum günü partisine katılanların listesinin ve mutfak masraflarının açıklanmasını istedi.

MAHKEME GEREKÇEYİ REDDETTİ

Başbakanlık ise bunun Başbakan Angela Merkel’in şahsi iradesini oluşturma metodunun soruşturulması ve davetlilerin kişisel haklarının ihlali gerekçesiyle listeyi açıklamayı reddetti. Milletvekillerini izleme kuruluşu da bunun üzerine Başbakan Merkel’in siyasetle lobi çıkarlarını karıştırdığı gerekçesiyle Berlin İdari Mahkemesi nezdinde dava açtı. Mahkeme ise başbakanlığın gerekçesini reddederek, bilgilerin açıklanmasının gelecekte Merkel’in güvenliğini olumsuz etkileyeceğine hükmetti.

BAŞBAKANLIĞIN İTİRAZ HAKKI VAR

Kararla, artık Başbakan Merkel resmi davet ve özel yemekleri dışında bilgi veya başka amaçla başbakanlığa davet ettiği kişilerin listesini, masrafları ve davet nedenini 2005 yılından itibaren açıklamak zorunda. Başbakanlığın karara itiraz hakkı bulunuyor. Resmi davetlerin dışında başbakanlığa akşam yemeğine kimlerin davet edildiği şimdiye kadar gizli tutuluyordu. Davetliler aristokrat sınıfından sayılıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle