GeriDünya Renk körlüğüne son
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Renk körlüğüne son

İngiltere'de doğduğu günden bu yana herşeyi siyah-beyaz gören 18 yaşındaki Kevin Staight, renk körlüğünü gideren özel kontak lensler sayesinde ilk kez hayatı rengarenk görmeye başladı. Bu özel lensler, hem renkleri göremeyen hem de renkleri karıştıranlarda % 95 başarılı oluyor.

18 yaşındaki İngiliz genci Kevin Staight, dünyayı doğduğu ilk günden bu yana siyah-beyaz görüyordu. Ancak Merseyside'daki Clatterbridge Hastanesi Kornea Araştırma Kliniği'nin geliştirdiği yeni lensler, Kevin'in dünyasını bir anda renklendirdi. Renk körlüğünden kurtulmanın bedeli ise 150 milyon lira.

Yaşamı dünyanın cıvıl cıvıl tonlarıyla şenlenen Kevin, şimdi duygularını şöyle dile getiriyor:

‘Sevincimden ağladım. Önce aynada kendime baktım. Daha sonra kız arkadaşımın gözlerini doya doya seyrettim. Sokağa çıkıp, parkları gezdim. Çiçeklerin büyüleyici renklerini içime çektim. Kırmızı güllere hayran kaldım. Sadece ismini bildiğim renkleri şimdi görme fırsatı buldum.’

Yeni lensleriyle renkleri görmeye başlayan Kevin, en çok Mısır'a gidip, piramitleri ve güneşin batışını seyretmeyi istediğini belirterek, hayatının tamamen değiştiğini söylüyor.

David Harris'in renk körlüğüne karşı geliştirdiği kontak lens veya gözlükler % 95 oranında başarı sağladığını ve 500 Sterlin'den yani yaklaşık 150 milyon liraya satıldığını belirtiyor. Renk körlüğünün ırsi olduğunu söyleyen David Harris, şöyle diyor:

‘Bu sağlık sorunu, daha çok erkek çocukları etkiliyor. Bazılarının durumu hayli ciddi. Renk körlüğüne karşı geliştirdiğimiz lensleri, Temmuz ayından beri satıyoruz. % 95 kesin sonuç veriyor. 26 değişik renkten faydalanıyoruz. Bugüne kadar 800 hastamızı bu yolla tedavi ettik.’

Renk körleri en çok kırmızı ve yeşil renkleri karıştırıyor, daha ciddi renk körlüğü vakalarında ise hastalar, dünyayı siyah beyaz ve gri tonlarda görüyor. Piyasaya sürülen lenslerin tüm renk körlerinin sorunlarına çare olacağı bildiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle