Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rehn: Türkiye ve Irak sorunu işbirliğiyle çözmeli

  BERLİN (ANKA)
  19.10.2007 - 13:08 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, sınır ötesi operasyonla ilgili olarak "Türkiye’nin kendi vatandaşlarını korumak istemesini anlıyoruz. Ancak Irak ve Türkiye bu sorunu uygun yetkililerle, işbirliği içinde ve uluslararası hukuka uygun olarak çözmeli" dedi.

  ABHaber’den alınan bilgiye göre, dün Avrupa Liberal-Demokratik ve Reformlar Partisi’nin Berlin'deki kongresinde konuşma yapan Rehn, AB’nin terör örgütü listesinde PKK’nın adının da olduğunu belirtti. Rehn, "AB hiçbir terör eylemi ve cinayeti haklı görmez. Türkiye’nin de kendi vatandaşlarını korumak istemesini anlıyoruz. Bu bağlamda Irak ve Türkiye arasındaki terörizme karşı işbirliği anlaşması olumlu bir adım” diye konuştu.

  301 konusuna da değinen Rehn, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Türkiye’nin fikir ve inanç özgürlüğü konusundaki reformlarını kısa sürede görmeliyiz. Türkiye Avrupa ve İslam arasında köprü olması ve demokrasisi nedeniyle AB’nin önemli bir parçası. Fas’tan Malezya’ya kadar bir çok Müslüman ülke Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin nasıl geliştiğini izliyor. Bu bağlamda Türkiye medeniyetler arasında bir köprü görevi görebilir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı