Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rehn: Mitinglere barışçı yaklaşılmalı

  BRÜKSEL(ANKA)
  01.07.2007 - 10:22 | Son Güncelleme:

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’de 1 Mayıs gösterilerinde özellikle güvenlik güçlerinin halka yönelik şiddet uygulamalarını incelediklerini belirtirken, “Birçok kentte gösteri yapıldı, Yetkililerin, güvenlik güçleri dahil- bu gösterilere uygun nitelikteki karşılıkları tüm barışçıl gösteriler için aynı olmalıdır” dedi.

  Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Üyesi Philip Claeys’in, AP Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı.

  Önergesinde 1 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşen mitingin vahşi bir şekilde dağıtıldığını savunan Claeys büyük miktarda biber gazının kullanıldığını, 800 kişinin tutuklandığını bildirdi. Philip Claeys, “Komisyon, polisin bu gibi eylemlerini, Türkiye’nin bir aday ülke olarak insan hakları ilkeleri ve demokrasiye saygı taahhütleriyle uyumlu olduğunu düşünüyor mu?” diye sordu. Philip Claeys, Komisyonun Türk hükümeti nezdinde kınama, kaygılarını dile getirme gibi bir yola başvurup vurmadığını sorarken sonucunu da öğrenmek istedi.

  REHN: DEMOKRATİK İFADE GÖSTERGESİ

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, Komisyonun 1 Mayıs 2007 gösterileri sırasında aşırı güç kullanımıyla ilgili iddialar ve yapılan soruşturmalar hakkında bilgi talep ettiğini bildirdi.

  İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın ayrı ayrı soruşturma başlattığı bilgisi edindiklerini kaydeden Rehn, Komisyon’un bu konuyu özellikle Katılım Ortaklığı Belgesi ve İnsan Hakları ve Temel özgürlüklerin Korunmasına Yönelik Avrupa Sözleşmesi’nin toplantı ve dernekleşme özgürlüğüyle ilgili 11’inci Maddesi’nin öncelikleri açısından yakından izleyeceğini bildirdi. Olli Rehn, Madde’nin, insan hak ve özgürlükleri alanında, demokratik bir toplumda gerekli olan, yasayla tanımlanmış, ulusal güvenlik ya da kamu güvenliği yararına, ahlakın ve “diğerlerinin” hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik kısıtlamalardan başka kısıtlamayı kabul etmediğini belirtti. Rehn, “Önemli birçok kentte büyük ve barışçıl gösterilerin gerçekleşmesi, Türkiye’de bu gösterilerin giderek artan bir şekilde demokratik ifade yöntemi olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu olumlu bir gelişmedir. Yetkililerin ?güvenlik güçleri dahil- bu gösterilere uygun nitelikteki karşılıkları tüm barışçıl gösteriler için aynı olmalıdır” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı