GeriDünya Reformcular mahkemede pes etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reformcular mahkemede pes etti

Reformcular mahkemede pes etti
refid:12196798 ilişkili resim dosyası

İran’da 12 Haziran’da yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından düzenlenen protesto gösterilerinde “rejimi yıkmaya çalışmak” suçlamasıyla tutuklanan 100 kişinin yargılanmasına başlandı.

Rejimin merkezinde yer alan muhafazakar din adamları, yaklaşık bir aydır tutuklu bulunan sanıkların bir an önce aklanması veya mahkum edilmesi gerektiği yönünde iki gün önce bir çağrı yapmıştı. Önde gelen birçok siyasetçi, gazeteci, işadamı, hukukçu ve din adamının da aralarında bulunduğu sanıklar dün Tahran’da ilk duruşmaya çıkarıldılar. Böylesine bir toplu yargılama, ülkede 1979 İslam Devrimi’nden beri ilk kez görülüyor.

Savcılık iddianamesi, seçim sonrası ortaya atılan hile iddialarının önceden planlandığını, amacın ülkede bir “Kadife Devrim” gerçekleştirmek olduğunu ve reformcu partilerin “İngiliz casuslarla” bağları bulunduğunu öne sürüyor.

Sanıklardan dördünün dün mahkemede verdiği ifade davanın gidişatını etkileyecek. Reformcuların en önde gelen isimlerinden olan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Ali Ebtahi de dahil dört önemli sanık, “seçimlerde hile yapıldığını iddia ederek yalan söylediklerini” bildirdiler. 250 kişinin tutuklu olduğu dava sürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle