Dünya Haberleri

DÜNYA

  Referandumda ’evet’

  Hürriyet Haber
  16.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  128 bin kişinin öldüğü, yüz binlerce kişinin evsiz kaldığı Nergis Siklonu’nun yol açtığı yıkıma rağmen, anayasa referandumunu ertelemeyen Myanmar’daki cunta yönetimi, sandıktan yüzde 92.4 oranında ’evet’ oyu çıktığını açıkladı.

  MYANMAR devlet radyosunda yapılan açıklamada geçen cumartesi günü gerçekleştirilen, katılımın yüzde 99 olduğu referandumda halkın ezici bir çoğunlukla ’anayasa değişikliği’ne onay verdiği öne sürüldü. Nergis Siklonu’nun en çok zarar verdiği Irrawaddy deltası ve Yangon bölgesinde ise referandum 24 Mayıs’a ertelenmişti. Ancak buradan gelecek oyların matematiksel olarak sonucu değiştirmesinin mümkün olmadığı kaydedildi. İnsan hakları örgütleri, ülkede yaşanan felakete rağmen 1962’den beri iktidarda olan cuntanın referanduma gitmesini ’utanç’ olarak niteliyor. Çünkü siyasi gözlemciler, sandıktan aksi bir tutumun çıkmasının mümkün olmadığına işaret ediyor. Buna göre ülkede ilk seçimler 2010 yılında yapılacak. Myanmar’da genel seçimler en son 1990 yılında yapılmıştı. Seçimlerden galip çıkan Aung San Suu Kyi’nin devletin başına geçmesine ise izin verilmemişti. O zamandan bu yana ev hapsinde tutulan Aung San, yeni anayasaya göre ömür boyu siyasi yasaklı sayılacak ve seçimlere katılamayacak.

  Yangon’daki bakkal sahibi Kyaw Muang, "İnsanlar ölüyor, onlar referandum derdinde. Demokrasi umurlarında mı olacak?" dedi. Myanmar yönetimi 2-3 Mayıs tarihlerinde yaşanan siklon faciasında 38 bin 491 kişinin öldüğünü, 27 bin 838 kayıp olduğunu söylüyor. Kızılhaç ise ölü sayısının 128 bine kadar çıkabileceğini hesaplıyor.

  Myanmar’da afetzedeleri kamplara sürüyorlar

  MYANMAR cuntası, Nergis Siklonu sonrasında Budist manastırlarına sığınan afetzedeleri, fırtınadan fazla etkilenmemiş bölgelerde kurulan kamplara sürmeye başladı.

  Budist rahipler, geçen yıl devlet karşıtı protestoların başını çekmişti. Bu nedenle cunta, rahipleri, iktidarına yönelik en büyük tehditlerden biri olarak görüyor. Manastırlardan tahliye edilen afetzedeler tekne ya da kamyonlarla kamplara taşınıyor. Yardım kuruluşları, bu kamplarda yeterli yiyecek ve su bulunup bulunmadığının açık olmadığını belirtiyor. Uluslararası yardım önerilerine geç yanıt veren cunta yönetimi, yardım kuruluşu çalışanlarının halkla temas etmemesi için elinden geleni yapıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı