GeriDünya Referanduma erteleme yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Referanduma erteleme yok

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 24 Nisan’da Kıbrıs’ta yapılacak referandum için erteleme isteklerine karşı ’Referandum yapılacak. Erteleme isteği ana temsilciler tarafından gelmedi. Müzakerelere katılan taraflar böyle bir istekte bulunmadığı için biz de dikkate almıyoruz. Taraflar referanduma hazır’ şeklinde yanıt verdi.

Dün yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısından önce gazetecilerle konuşan Annan ’Kıbrıslılar’ın oy kullanmadan önce dikkatle düşünmeleri lazım. Önlerinde kaçırılmaması gereken bir fırsat var. Verecekleri oy Birleşik Kıbrıs’ın Avrupa’da yerini bulmasını, AB’ye girmesini sağlayacak. Aksi halde hayli uzun süren ayrılık devam edecek’ dedi.

HAYIR ÇIKARSA PLAN ÖLÜR, GÖREVİM BİTER

BM Genel Sekreteri, Kıbrıs Rumları’nın ’hayır’ oyu kullanmaları halinde ne olacağı sorulduğunda ’Hayır derlerse Kıbrıs’ın Rum kesimi AB’ye girecek, Türk kesimi dışarda kalacak. Plan ölmüş olacak, benim görevim de son bulacak. Bu durumdan çıkmak için başka yollar aranacak, ama çok güç olacak. Sorun onlarca yıldır devam ediyor. Şimdiye kadar çözüme hiç bu kadar yaklaşılmadı. İnsanların oy vermeden önce bu hususu göz önünde tutmaları gerekiyor. Birleşik Kıbrıs’ın AB’ye girmesine büyük destek var. Ekonomik ve finansman yardım teminatları yapıldı. Güvenlik Konseyi de barış ve güvenlik alanlarında gerekenlerin yapılacağını bildirdi. Uluslararası toplum Kıbrıslıları yalnız bırakmayacak’ diye konuştu.

ABD: Evet deyin yalnız kalmayın

ABD Başkanı George Bush’un Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Kıbrıs’ta iki tarafa referandumda kabul kararı vermesi çağrısında bulundu. McClellan, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ‘Kıbrıslılar, 24 Nisan’da Annan planını kabul ederlerse yalnız kalmayacaklar. ABD ve AB’deki ortakları anlaşmanın uygulanmasını sağlamak için şimdiden 800 milyon dolarlık destek vaad ettiler. Daha fazla destek de gelecek’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle