GeriDünya Referandum süreci başladı artık son söz halkın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Referandum süreci başladı artık son söz halkın

Güvenlik Konseyi’ne bugün sunulacak

BM Genel Sekreteri Annan, 19 Şubat’tan bu yana taraflar arasında görüşülen planın son halini BM Güvenlik Konseyi’ne bugün rapor halinde bildirecek.

Siyasi partiler tutum belirleyecek

Türk ve Rumlar, referanduma kadar nasıl tavır takınacaklarını belirleyecek. Siyasi partiler, evet ya da hayır yönünde tutum belirleyecek.

Merkez Bankası başkanı seçilecek

9 Nisan’a kadar taraflar yeni devletin Merkez Bankası Başkanı ile yönetim kurulunu atayacak. Bu tarihe kadar yapmazlar ise, BM atama yapacak.

Garantörlerden onay gelecek

9 Nisan’a kadar garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, planın referanduma götürülmesini Bakanlar Kurulu kararıyla onaylayacak.

24 Nisan’da referandum

Taraflar, 24 Nisan’da eş zamanlı olarak Annan planını referanduma götürecek. Hem plana, hem de AB üyeliğine giriş onayı sorulacak ve her ikisine sadece bir kez evet ya da hayır sorusu sorulacak.

Evet çıkarsa

Taraflar iki gün içinde, yeni federal devletin geçiş döneminde görev alacak eş başkanları, bakanları, yüksek mahkeme üyelerini BM’ye bildirecek. Bildirmez ise, isimleri BM Genel Sekreteri ya da temsilcisi belirleyecek.

Hayır çıkarsa

Taraflardan biri, planı referanduma götürmeme kararı alırsa, siyasi sonuçlarına da katlanacak.

1 Mayıs AB üyeliği

1 Mayıs 2004’te AB, yeni Kıbrıs Cumhuriyeti’ni 9 yeni ülkeyle birlikte tam üye olarak alacakl. Avrupa Birliği böylece 25 üyeli bir birlik olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle