Dünya Haberleri

DÜNYA

  Reem Almanya'da yaşamaya devam edebilir

  hurriyet.com.tr
  18.07.2015 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in karşısında gözyaşlarına boğulan Filistinli mülteci kız Reem'in Almanya'da yaşamaya devam edebileceği belirtiliyor.

  Merkel’in Rostoc şehrinde bir okula yaptığı ziyarette, Filistinli mülteci bir ailenin kızı Reem'in ağlamasına neden olması dünyada büyük yankı bulmuştu. Dört yıl önce ailesiyle Lübnan'daki mülteci kampından gelerek Almanya'ya sığındıkları anlatan Reem, Merkel'den “bazıları gitmek zorunda” cevabı almasıyla gözyaşlarına boğulmuştu.

  Reem Almanyada yaşamaya devam edebilir FİLİSTİNLİ MÜLTECİ KIZI AĞLATTI

  AFP’nin haberine göre Reem'in Almanya'da kalabilmesinin önünün açılabilir. Spiegel'e konuşan Entegrasyon Bakanı Aydan Özoğuz, "Bu genç kızın kişisel durumunu bilmiyorum fakat anadili gibi Almanca konuşabiliyor ve burada uzun süredir yaşadığı aşikar. Tam da bu sebeple, gençlerin entegre olmasını sağlayabilmek için var olan kanunu değiştiriyoruz" dedi.

  Reem'in durumunda olanlara kalıcı oturum izni tanıyacak olan yasa yazın yürürlüğe girecek. Yasa, dört yıldan beri aralıksız Almanya'da yaşayan mülteci çocuk ve gençlere oturma izni verilmesini öngörüyor.

  Alman ARD'nin bulup konuştuğu Reem ise Merkel'e kızgın olmadığını belirtti, "Beni dinledi ve kendi fikrini söyledi. Bunda bir sorun yok" dedi.

  Yaşanan olaydan sonra Merkel bir grup tarafından empati yoksunu olmakla suçlarken bir grup da genç kıza yalan söylemediği için Almanya Başbakanı'nın arkasında durmuştu.

  Almanya geçen sene 200 bin mültecinin ülkeye girmesine izin verirken 450 bin kişinin de bu yıl gelmesi bekleniyor.


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı