GeriDünya Ratko Mladiç yakalandı mı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ratko Mladiç yakalandı mı

Ratko Mladiç yakalandı mı
refid:3969103 ilişkili resim dosyası

1992-95 Bosna Savaşı’ndaki faaliyetleri nedeniyle 1995’ten beri Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından savaş suçu ve soykırım zanlısı olarak aranan Ratko Mladiç’in dün Belgrad’da tutuklandığı ileri sürüldü.

Sırbistan-Karadağ’ın resmi haber ajansı Tanjug, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ndeki televizyon kanalı TV BN’ye dayanarak verdiği haber hükümet sözcüsü tarafından yalanlansa da başta Belgrad’dan yayın yapan bağımsız B92 radyosu olmak üzere çeşitli kaynaklar ısrarla haberin doğru olduğunu duyurdular. Ülkenin üst düzey bir güvenlik yetkilisi ise, Mladiç’in yerinin tespit edildiğini ancak henüz tutuklanmadığını belirterek, teslim olmasını sağlamak için yetkililerin görüşmelerini sürdürdüğünü ifade etti.

63 yaşındaki Mladiç, o dönem Bosnalı Sırpların lideri olan ve hala yakalanamayan Radovan Karadziç’ten sonra en çok aranan ikinci isimdi. Avrupa Birliği, üyeliği hedefleyen Sırbistan’a ülkedeki savaş suçluları konusunda Lahey’le tam işbirliği için Şubat sonuna kadar süre tanımıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle