GeriDünya Rasmussen: Fanatiklere yarar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rasmussen: Fanatiklere yarar

Danimarka Başbakanı Anders Rasmussen, ülkesinde yayınlanan ve krize neden olan Hz. Muhammed karikatürlerinden "derin üzüntü" duyduğunu belirterek, bu tür gerginliklerin fanatiklerin işine yaracağını söyledi.

Rasmussen, El Arabiya televizyonuyla yaptığı açıklamada, Danimarka ile İslam dünyası arasında karşılıklı saygı ve dostluktan kaynaklanan yakın ilişkiye değer verdiklerini bildirdi. Danimarka halkının "Müslümanları gücendirmek niyetlerinin olmadığının" altını çizen Rasmussen, Müslümanların  Hz. Muhammed’i karalayan çizimleri Danimarka gazetesinde görmüş olmalarından dolayı "derin üzüntü" duyduğunu ifade etti.

Gazetenin Hz. Muhammed’i karalama gibi bir niyeti bulunmadığını, gazetenin özrünün sorunun çözümünde yardımcı olacağını umduğunu kaydeden Rasmussen, komşularıyla böyle bir olası sorunu nasıl çözmeleri gerekiyorsa Müslüman dünyasıyla da aynı şekilde çözmeleri gerektiğini kaydetti. Rasmussen, "Biz komşuyuz ve birlikte barış ve uyum içinde yaşamaya mecburuz" dedi.

'SAYGI GÖSTERNEK GEREK'

"Herkesin dini duygulara saygı gösterme sorumluluğu" bulunduğunu anlatan Rasmussen, hiç kimsenin dini figürleri diğerlerinin duygularını yaralayacak şekilde resmetmemesi ve anlatmaması gerektiğini vurguladı.

Danimarka’daki Müslüman toplumunun Danimarka toplumuna büyük katkıda bulunduğunu söyleyen, Rasmussen, ülkedeki azınlıklara en büyük kolaylıkları sağlananın politikalarının temel unsuru olduğunu kaydetti.

Danimarka toplumunun "dini özgürlük ilkesi" üzerine temellendiğini de kaydeden Rasmussen bunun Müslümanlar kadar diğer dinden kişilerin de ibadetlerini özgürce yerine getirmesi anlamına geldiğini belirtti. Danimarka’da aynı zamanda "özgür basın" olduğunu ve hükümetin basın üzerinde "kontrol" ya da "karışma" yetkisi bulunmadığını kaydeden Rasmussen, "Ülkemiz basın özgürlüğünü ve din özgürlüğünü kuşaklar boyu savunmuştur. Düşünce özgürlüğü daima dini duygu ve inançlara saygıyla birlikte olmalıdır. Birlikte kardeşler gibi, barış ve uyum içinde yaşamalıyız. Değişik yerlerde olabilirz ama ortak çıkış noktamız bu olmalıdır" dedi.

'FANATİKLERE YARAR'

Bu tip sorunlardan sadece "aşırıların ve fanatiklerin yarar sağlayacağını" hatırlatan Rasmussen, "Ülkelerimizdeki insanların büyük çoğunluğunun diyalog, barış dolu bir ilişki ve karşılıklı saygı için umutlu olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Anders Rasmussen, mülakatında soru üzerine Danimarka’nın uzun yıllardır siyasi ve ekonomik olarak Filistin Yönetimi’ni desteklediğini anımsattı. Rasmussen Danimarka’nın bağımsız ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir Filistin’in, "tanınmış" ve kendisini güven içinde hissedebilen, İsrail’le yanyana yaşayabilmesini öngören bir çözüm için çaba gösterdiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle