GeriDünya Rasmussen Afganistan'a asker takviyesi istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rasmussen Afganistan'a asker takviyesi istedi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan'a ek asker gönderilmesi tavsiyesine destek verdi.

Daily Telegraph gazetesinin internet sitesine göre, Rasmussen, Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Afganistan'daki Amerikan ve NATO birliklerinin komutanı General Stanley McChrystal'ın takviye asker gerektiğine işaret eden raporuna katıldığını söyledi.

Genel Sekreter, Obama'ya nasıl bir tavsiyede bulunabileceğinin sorulması üzerine, müttefiklerle müzakere açısından hassas bir aşamada olduklarını, asker sayısıyla ilgili kararın birkaç hafta içinde alınmasını beklediğini ve bu konuda yargıya varmak için erken olduğunu belirtti.
"McChrystal'ın bu konudaki fikrini paylaşıyorum" diyen Rasmussen, Afgan güvenlik kuvvetlerinin eğitimine ağırlık verilmesi gerektiğini, bu nedenle daha çok eğitmene, tesise, teçhizata ve paraya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Birleşik Krallık'ın asker konusundaki taahhüdünden memnuniyet duyduğunu ifade eden Rasmussen, Londra yönetiminin, diğer müttefikleri daha fazla kaynak ayırmaları konusunda cesaretlendirdiğini belirtti.

McChrystal, asker konusunda karar aşamasındaki Obama'ya, 40 bin takviye asker gerektiğine işaret eden bir rapor sunmuş, ABD'nin Kabil Büyükelçisi Karl Eikenberry ise aksi yönde fikir beyan etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle