GeriDünya Ramadi cinneti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramadi cinneti

Irak’taki ABD askerlerinin Ramadi kentindeki çatışmaların ardından çektikleri görüntülerde, yaralıyı tekmeledikleri, ölülerle uygunsuz pozlar verdikleri izleniyor. Pentagon, görüntülerin yayınlanmasına izin vermedi. Askerlerin çektiği video, ifade ve bilgi edinme özgürlüğü yasası çerçevesinde mahkeme kararıyla Palm Beach Post gazetesinin web sitesinde yayınlandı.

ABD askerlerinin Bağdat’ta bulunan Ebu Garib cezaevindeki işkence görüntülerinin ardından, askerlerin Ramadi kentinde kendi çektikleri görüntüler de olay yarattı.

Iraklıların tekmelendiği, aşağılandığı görüntülerin yeraldığı kayıtlar, geçen yıl Ramadi’de çekildi. Pentagon, görüntülerin tahrip olduğunu gerekçe göstererek, yayınlanmasına izin vermedi. Ancak, olay mahkemeye yansıdı ve ifade ve bilgi edinme özgürlüğü yasası uyarınca, görüntüler önceki gün Palm Beach Post gazetesinin web sitesinde yayınlandı.

Irak’ın 110 kilometre batısındaki Ramadi kentinde görevli 124. piyade alayına bağlı askerler, çektikleri 27 dakikalık görüntülere, ‘Bir başka gün, bir başka görev bir başka iğrenç iş’, ‘kanlı giysi’, ‘koşan hacıyı gör, vurulan hacıyı gör’, gibi isimler koydular. Daha sonra DVD’ye dönüştürülen videonun adı ise ‘Ramadi Madness’ (Ramadi Cinneti).

Kayıtlarda en çok dikkat çeken görüntülerden biri, ABD askerlerinin vurup yaraladıkları bir Iraklıyı yaralı halde yerde yatarken tekmelemeleri. Amerikalı asker, ‘Bu p.. bana ateş etti’ diyerek, yerde yatan yaralıya tekme atmaya başlıyor.

Bir başka görüntüde ise, ABD askerleri direksiyon başında bir Iraklıyı vurup öldürüyor. Askerlerden biri, ‘Durun, bize merhaba diyecek’ diyerek, ölünün elini gülerek sallıyor. Diğer bir görüntüde de, ABD askerlerinin vurduğu Iraklılar dikkati çekiyor.

Palm Beach Post gazetesi, görüntülerde askerlerin küfürlü konuşmalarının kesildiğini açıkladı.

SORUŞTURMA YOK

Savunma Bakanlığı Pentagon ise görüntüler için sadece uygun olmayan davranışlar demekle yetindi ve suç unsuru görülmediği için askerler hakkında soruşturma açılmayacağını duyurdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle