Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rahmi alınsın mı tartışması

  Hürriyet Haber
  10.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de bir ailenin daha iyi hayat sürmesini sağlamak amacıyla "yastık meleği" adını verdikleri engelli kızlarının büyümesini durdurup rahmini aldırmasının ardından başlayan tartışmaların bir benzeri İngiltere’de yaşanıyor.

  Alison Thorpe adlı anne, büyüyünce acı çekmesin diye engelli kızının rahmini aldırmaya hazırlanınca büyük bir etik tartışma başlattı.

  THORPE ailesinin 15 yaşındaki kızı Katie yürüyemiyor, konuşamıyor ve yanında sürekli bir bakıcının olması gerekiyor. Annesi Alison Thorpe (45) kızının ergenlikten çıktıktan sonra zorluk çekeceğini, bu yüzden rahmini aldırmanın onun için en iyisi olacağını söylüyor. Engelli dernekleri ise "İnsan hakları elinden alınıyor" diye bu düşünceye tepki gösteriyor. Anne Thorpe ise tepki gösterenlere, "Gelin, bir hafta benimle yaşayın, ayakkabılarımın içinde yürüyün" diye karşılık veriyor. Doktorlar da, rahminin çıkarılmasıyla kızının daha rahat edeceğine inanan anneye destek verip, ameliyata hazırlanıyor.

  Alison Thorpe, çocuk doğurması ihtimal dahilinde bulunmadığı ve adet sancıları yüzünden acı çekeceği gerekçesiyle kızının rahminin alınmasını savunuyor. Thorpe ailesinin yaşadığı Essex Billericay’de bir hastanenin doktoru, tıbben gerekli görülmemesine rağmen, ameliyat için yasal izin almak amacıyla girişimde bulundu.

  VÜCUDUNDAN KORKMASIN

  Engelli hakları dernekleri ise bu ameliyatın "sosyal nedenlerle" yanlış olduğunu öne sürerek karşı çıkıyorlar. 11 yaşında bir kızı daha bulunan Thorpe ise, doğru şeyi yaptıklarına inanıyor. Anne Thorpe, şöyle konuşuyor:

  "Her karar gibi bu kararı vermek de kolay olmadı. Kendimi bu konuda sürekli sorguladıktan sonra karar verdim. Aslında kararımı iki yıl önce Katie 12-13 yaşlarındayken vermiştim. Doğduğundan beri bunu düşünüyordum. Avantajlarını ve dezavantajlarını iyice tarttım. Katie, adet sancısı olsa bunu söyleyemeyecek. O acı içindeyken biz bunu bilemeyeceğiz. O da vücuduna ne olduğunu bilemeyecek ve korkacak."

  Thorpe, bu ameliyata tek karşı çıkanların özürlü haklarını savunan dernekler olduğunu belirterek, "Canım kadar sevdiğim kızımla 15 yıl geçirdim. Onun için en iyi olanı yapmaya çalışıyorum. Katie, hiçbir şeyi kendi kendine yapamıyor. Ellerini ve ayaklarını hiçbir şekilde kullanamıyor. Kendi başına yapabildiği tek şey nefes almak" diye konuştu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı