GeriDünya Radikaller AB’yi kabullenecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Radikaller AB’yi kabullenecek

Yazar Orhan Pamuk, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlamasını değerlendirirken, Türkiye’de Avrupa düşüncesinin ekonomiyi riske atmamak için benimseneceğini söyledi.

AKP hükümetinin bir süre daha iktidarda kalıp AB müzakerelerini yürüteceğini belirten Pamuk, ‘Türkiye’de tüm çevreler Avrupa düşüncesini benimseyecek. Radikaller de Türkiye’de borsanın uçuruma sürüklenmesi ya da Türk lirasının devalüe edilmesi gibi risklere atılmaktan çekineceklerdir’ dedi.

HEYECANLANDIM

‘Korku En Kötü Kılavuz’ başlığıyla verilen röportajda ‘Şimdi Türkiye’de tüm çevreler AB’den etkilenecek, AB’yi benimseyecek’ diyen Orhan Pamuk, Türkiye ile müzakerelerin AB’deki katı tutumlarda da değişikliklere yol açabileceğini belirtti. 2 Ekim pazar gecesi müzakereleri nasıl izlediğine ilişkin bir soruya Pamuk şöyle karşılık verdi: ‘Bütün dostlarıma ve arkadaşlarıma kaygılanmamaları gerektiğini, çünkü kararın olumlu çıkacağını söylemiştim. Ama ben heyecanlanıp yarım saatte bir televizyondan haberleri izledim. Bir ara umudumu yitirmiştim. Viyana’nın bir kere daha Türklerin kaderini belirleyen bir kent olacağını hissetmiştim. Ancak sonra karar olumlu çıktı.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle