GeriDünya Rabbani: Taliban yetkilileri hükümete alınabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rabbani: Taliban yetkilileri hükümete alınabilir

BM'nin Afganistan'ın meşru devlet başkanı olarak kabul ettiği Burhaneddin Rabbani, eski Taliban yetkililerinin de kurulacak hükümete alınabileceğini söyledi.

Rabbani, Kuzey İttifakı askerlerinin, Afganistan`a savaşmak için gelen Pakistanlı, Arap ve Çeçenleri öldürdüğü yolunda dünya basınında çıkan haberleri yalanladı.

KUZEY İTTİFAKI İKTİDARI PAYLAŞMAYA HAZIR
Almanya`da yapılacak Afganistan konulu uluslararası konferans yaklaşırken, Kuzey İttifakı sürgündeki liderlerle işbirliği yapacağını bildirdi.

İttifakın Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung`a yaptığı açıklamada, geniş tabanlı bir yönetimde iktidarı paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Abdullah, "Tüm etnik grupların kabul edebileceği bir geçici yönetim kurmalıyız, böylece herhangi bir çatışma çıkmaz" dedi.

Kuzey İttifakı`nın şu anda Kabil`de iktidarı tek başına elinde tutmasıyla ilgili olarak da Abdullah, "İnanın ki, bundan daimi bir çözümü amaçlamıyoruz" diye konuştu. Afganistan Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani de, başka bir liderin atanması halinde görevini bırakmaya hazır olduğunu söylemişti.


Rabbani, düzenlediği basın toplantısında, "Pakistan`dan Afganistan`a gelenler, dini eğitim almak için gelen öğrencilerdi. Taliban, onlara bu yönde söz verip, burada savaşmaya zorladı. Biz onların savaş suçlusu olmaması için çalışıyoruz. BM yetkililerini çağırdık, cezaevlerimizi gezdirdik, bunların hepsini serbest bırakmak istiyoruz" dedi. 

Mezar-ı Şerif, Kunduz ve Tahar`daki üst düzey komutanlarla dün gece görüşerek, esir düşen Talibanların öldürülmemesi emrini verdiğini belirten Rabbani, "aynı saatlerde, 500 Talibanı Mezar-ı Şerif`te silahlarıyla birlikte esir aldık. Onlar savaşmak için Cuntak`a gitmek istiyorlardı. Talibanları, Kalaykcengi`de esir ettik. Bu esirlerin içinde Çeçenler de vardı. Söz konusu 3 Çeçen taşıdıkları el bombalarını İttifak komutanlarının üzerine attı. Bunun sonucunda komutan Nadil Ali öldü, General Esat ise yaralandı, ancak bu kişilerin kesinlikle öldürülmemesi talimatını verdim" diye konuştu.

Rabbani, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Cassem El Tani`nin,Arap ülkelerinin yaptığı toplantıda, BM görevlileriyle ABD Dişişleri Bakanı Colin Powell`a, Afganistan`da Arapların öldürülmemesi gerektiğini söylemesine ilişkin olarak, "Şeyh Hamad`ın, bunu bize söylemesi gerekirdi" dedi.

Öte yandan Rabbani, Kabil`e yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta Bagran`da bulunan büyük bir mezarlıkta çok sayıda cesetin ortaya çıkarıldığını, ancak bunların, Kuzey İttifakı askerleri değil Taliban tarafından öldürülerek gömüldüklerini söyledi. Rabbani, cesetlerin, uzun süre önce öldürülen kişilere ait olduğunu da söyledi.TÜRK ASKERİ İSTEMİYORUZ

Rabbani, dün CNN Türk'e yaptığı açıklamada, ‘‘Afganistan'da Türk askeri istemiyoruz’’ dedi. Taliban sonrası süreçte yabancı askeri güce değil, teknik yardıma ihtiyaç duyduklarını belirten Rabbani şunları söyledi:

DIŞARDAN ÇÖZÜME HAYIR

Afganistan'ın dost ülkeleri artık ellerini üzerimizden çeksinler. Afganlar'a kendi kararlarını verme hakkı tanınmalıdır. Afganistan'a dışardan çözüm kabul edilemez.

TEKNİK YARDIM İSTİYORUZ

Afganistan'da Türk askerlerini istemiyoruz. Hiçbir yabancı askere ihtiyacımız yok. Bize asker değil, ülkeyi yeniden yapılandıracak teknik yardım, mühendis gerekiyor.

TÜRKİYE'YE İHTİYAÇ VAR

Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüştüğümde ondan ülkemizi yeniden yapılandırmak için gerekli yardımlarda bulunmasını istemiştim. Buraya Türk askerlerini göndermeye gerek yok.

BONN ZİRVESİ BAŞLANGIÇ

Bonn'daki toplantı sadece bir başlangıç olacak. Tüm çabamız Afganistan'a barış ve istikrar getirmeye yönelik olmalıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle