GeriDünya Rabbani Kabil’de: Halkın tercihine saygı duyarız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rabbani Kabil’de: Halkın tercihine saygı duyarız

Afganistan'ın devrik Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani'nin bugün başkent Kabil'e geldiği bildirildi. Rabbani, Kabil'de yaptığı açıklamada, Afgan halkının tercih ettiği lidere saygılı olacaklarını söyledi.

Görgü tanıkları, beş yıl önce Taliban hareketi tarafından iktidardan uzaklaştırılan Rabbani'nin, Kuzey İttifakı'nın Kabil'i ele geçirmesinden bu yana ilk defa kuzeydeki Penşir Vadisi'nden ayrılarak, geçit töreni eşliğinde ve sıkı korunarak arabasıyla şehre geldiğini belirttiler.

Reuters kameramanın da BM tarafından Afganistan'ın resmi lideri olarak kabul edilen Rabbani'nin bu ani şehre gelişini görüntülediği bildirildi.

Kuzey İttifakı İstihbarat Bakanı Birinci Yardımcısı Mühendis Arif, Rabbani'nin başkent Kabil'e gelmesinin en az 3 ay ertelendiğini bildirmişti.

Arif, Kabil'in Salı günü Kuzey İttifakı tarafından ele geçirilmesinden sonra, Savunma Bakanı General Muhammed Fehim tarafından oluşturulan Kuzey İttifakı Askeri Konseyi'ne 3 aylık vekalet süresi tanındığını belirterek, ''Konsey, bundan sonra, iktidarı Rabbani'ye teslim etmenin yolunu bulmaya gayret edecek. Üstad Rabbani hükümeti bu zamana kadar Kabil'in dışında kalmaya devam edecek'' demişti.

RABBANİ: HALKIN TERCİHİNE SAYGI DUYARIZ

Burhaneddin Rabbani, bugün geldiği başkent Kabil'de yaptığı açıklamada, Afgan halkının tercih ettiği lidere saygılı olacaklarını söyledi.

Rabbani, düzenlediği basın toplantısında, Kabil'e Kuzey İttifak yönetimini genişletmek için gelmediklerini belirterek, Afganistan'da bir an önce geniş tabanlı bir hükümet kurulmasından memnun olacaklarını kaydetti.

Rabbani, Kuzey İttifakı'nın iktidara yapışmadığını belirterek, ''Biz Kabil'e hükümetimizi de genişletmek için gelmedik. Kabil'e barış için geldik. Barış gruplarının davetine temel oluşturmak için hazırlıklar yapıyoruz ve dünyadaki bütün Afgan aydınları barış için çalışıyor'' dedi.

Bir an önce geniş tabanlı bir hükümet kurulmasının ise Afgan halkı ve BM'nin ciddiyetine bağlı olduğunu bildiren Rabbani, Kuzey İttifakı'nın geleneksel meclisleri Büyük Konsey'in (Loya Jirga) gelecekte kurulacak bir hükümetle ilgili kararlarına saygılı olacağını ifade etti.

Büyük Konsey Loya Jirga, Afganistan'daki kabile büyükleri, dini ve etnik grupların liderlerinden oluşuyor.

TOPLANTI KABİL DIŞINDA OLABİLİR

Bu arada Kuzey İttifakı, ülkede geçici bir hükümet kurulması için bütün Afgan grupların katılacağı toplantının, başkent Kabil'den başka bir yerde yapılmasını kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Kuzey İttifakı Savunma Bakanı General Muhammed Fehim, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, ''BM'nin, Kabil dışındaki bir yerde görüşme yapılmasını ya da Ulusal Yüksek Birlik Konseyi'nin başkent dışında toplanmasını istemesi halinde bunu, Afganistan'ın iyiliği ve ülkeye barış gelmesi için kabul etmeye hazırız'' dedi.

Bu isteği kabul etmeye hazır olmalarına rağmen, Kabil'in kurtarıldığını ve BM ile Ulusal Yüksek Birlik Konseyi'nden toplantının bu kentte yapılmasını istediklerini belirten Fehim, ''Kabil, toplantı için en iyi yer'' diye konuştu.

Fehim, Kuzey İttifakı'nın, Kabil'de toplanacak BM yetkililerinin ve diğer kişilerin güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Afganistan'da geçici bir yönetim kurulabilmesi için tüm etnik grupların temsilcilerinin katılacağı bir toplantı yapılmasını öngören BM, bu toplantının başkent Kabil dışındaki tarafsız bir bölgede yapılmasını istiyor.

Kabil, etnik azınlıklardan oluşan Kuzey İttifakı'nın denetiminde bulunuyor.

BM'nin Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'nin yardımcısı Francesc Vendrell'in, Kuzey İttifakı yetkililerini, toplantının en kısa sürede, başkent dışında yapılmasına ikna etmek üzere bugün Kabil'e gelmesi bekleniyor.

RUS HEYETİNİN TEMASLARI

Öte yandan Rusya dışişleri, savunma ve acil durumlar bakanlıklarının temsilcilerinden oluşan ve Afganistan'a giden 12 kişilik heyetin, ABD ve BM temsilcileri ile üçlü görüşmelere yapacağı ve bu müzakerelerde Afgan geçici hükümetinin kurulmasının ele alınacağı belirtildi. 

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı George Bush ile yaptığı zirve toplantısında alınan karar gereği yola çıktığı bildirilen Rus heyeti, Moskova'dan Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye geçti. Heyet, bugün helikopterle Kabil'e gidecek. Kötü hava koşullarının, heyeti taşıyan helikopterin yola çıkmasını geciktirdiği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, bugün yaptığı açıklamada, ''Rus, ABD ve BM temsilcileri, Kabil'de yapacakları görüşmelerde, geçici hükümetin kurulmasını ele alacaklar. Bu görüşmelerin başlatılması ile ilgili karar Bush-Putin zirvesinde alındı'' dedi.

İvanov, geçici hükümetin ülkedeki bütün etnik grupları, özellikle de Peştuları kapsaması gerektiğini, bunun temel şart olduğunu ifade etti.

Rus kaynaklarına göre heyet Kabil'de ayrıca, buradaki Rus büyükelçiliğinin yeniden açılması, Kuzey İttifakı'na silah yardımı ve Afgan halkına insani yardım konusunda da çalışmalar yapacak.

RUSYA: BARIŞ GÜCÜ'NDE ACELE EDİLMESİN

Savunma Bakanı İvanov, Afganistan'a barış güçleri gönderilmesi konusunda acele edilmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.

İvanov, bu ülkenin kendine özgü zor şartları olduğunu, ''Afganistan'ın Kosova olmadığını'' belirterek, ''Afganistan'a Barış Gücü gönderme çalışması çok dikkatli biçimde yapılmalı'' dedi.

Rus Bakan, ülkesinin, buraya gönderilecek bir barış gücüne asker verme niyetinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

SUUDİ BASINI: TÜRKİYE’NİN TEKLİFİ ÇOK AKILLICA

Suudi Arabistan'da yayımlanan Arab News gazetesi, ''Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme teklifinin çok akıllıca bir seçenek olduğunu, Afganların Batı askerleri yerine Müslüman istikrar kuvvetlerini tercih edeceğini'' yazdı.

Arab News, Türk, Malezyalı ve Endonezyalı kuvvetlerin, dün Afganistan'a konuşlanan İngiliz güçlerine göre Kuzey İttifakı için daha kabul edilebilir olduğunu belirterek, ''Müslüman kuvvetler için zorluklar içerse bile, inançlarına acımasızca saldırılan Afganların Müslüman güçleri tercih edeceği, Müslüman olmayan askeri varlıklara karşı ise derin bir kuşku içinde olacağını'' bildirdi.

Afganistan krizinde derin rolleri bulunan ülke askerlerinin Afganistan'da görev almasının ülkede durumu daha da zora sokacağını yazan gazete, ''Örneğin Pakistanlı askerlerin yer alması iyi bir fikir değil. Bunun yanında Türkiye'nin asker önerisi çok akıllıca bir seçenek. Malezya ve Endonezya da açık ve kabul edilebilir iki kaynak'' yorumunda bulundu.

Gazetede, Müslüman kuvvetlerin İslam dünyasına karşı daha sorumlu davranacağı ve iç problemlerle ilgileneceği de ifade edilerek, Avrupa ülkelerinin, Bosna ve Kosova'da ABD devreye girene kadar içler acısı bir başarısızlık örneği gösterdiklerini belirtti.

Yabancı güçlerin, bölgede istikrarın elde edilmesi, geçiş hükümeti kurulması ve Afganistan'a ekonomik yardım sağlanması için katkılar yapabileceğini yazan gazete, ''Ancak onların varlığı geçici olmalı'' yorumunu yaptı.

İngiliz askerlerinin Afganistan'a gelmelerinin eski düşmanlıkları yeniden ortaya çıkarabileceği uyarısında da bulunan gazete, ''İngiliz askerlerinin yeniden Kabil'e döneceğini kim düşünebilirdi'' diye yazdı.

BROWN, AFGANİSTAN’IN İMARINDAN SORUMLU

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Gelişim Programı'nın İngiliz Başkanı Mark Malloch Brown'ı, Afganistan'ın tekrar yapılanma projelerine başkanlık etmekle görevlendirdi.

BM sözcüsü Fred Eckhard, daha önce Asya Gelişim Bankası, Avrupa Komisyonu ve çeşitli bağış ve gönüllü organizasyonlarında görev alan Brown'ın, Afganistan'ın tekrar yapılanmasını amaçlayan çalışmalar çerçevesinde Dünya Bankası ile koordinasyonu sağlayacağını söyledi.

Brown'ın, çalışmalarını, BM'nin Afganistan Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'ye rapor edeceği belirtildi.

AVUSTURYA EV SAHİBİ OLMAK İSTİYOR

Avusturya hükümeti, Afganistan'ın geleceğinin belirleneceği ve tüm tarafların katılmasının planlandığı, ''Afganistan Konferansı'na'' ev sahipliği yapmak istediğini açıkladı.

Avusturya Televizyonu (ORF) ve yazılı basında yer alan haberlerde,Afganistan Konferansı'nın Viyana'da yapılması yolundaki Avusturya talebine BM'nin de sıcak baktığı bildirildi.

Başkent Viyana'nın Afganistan Konferansı için ideal olduğunu belirten basın organları, Viyana'daki BM sitesi ile siteye bağlantılı Uluslararası Konferans Merkezi'nin böylesine önemli bir konferans için her türlü teknik altyapıya sahip olduğunu, konferansa katılacak delegelerin de Viyana'ya ulaşmalarının daha kolay olduğunu kaydettiler.

Avusturya, New York ve Cenevre'den sonra BM'in bazı örgütlerini Viyana'ya taşımak için 1979 yılında, dönemin Avusturyalı BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in de çabalarıyla Viyana'da 700 milyon dolar harcama ile dev bir site inşa etmiş ve bu siteyi BM'e yıllık kirası sembolik olarak sadece 1 Şiling karşılığında kiraya vermişti. BM sitesine bağlantılı olarak inşa edilen Uluslararası Konferans Merkezi de yine Avusturya hükümetinin bazı Arap ülkeleriyle yaptığı ekonomik işbirliği sonucu inşa edilmişti.

BM sitesinin 1979 yılında açılışı ve New York'taki bazı örgütlerin Viyana'ya taşınması sırasında Müslüman diplomatların taleplerini de dikkate alan Avusturya hükümeti, BM sitesinin yakınında, Tuna nehri kenarında minareli bir cami inşa edilmesine de izin vermişti.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu İslam ülkelerinin maddi desteğiyle inşa edilen Viyana Camisi'nin arsası da Viyana Belediyesi'nce bağışlanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle