GeriDünya Rabbani: Ilımlı Taliban hükümete girebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rabbani: Ilımlı Taliban hükümete girebilir

Beş yıl önce Taliban tarafından devrildiği halde BM tarafından halen Afganistan'ın Devlet Başkanı olarak tanınan Burhaneddin Rabbani, ılımlı Taliban yetkililerinin kurulacak hükümete alınabileceğini söyledi.

Rabbani, Kuzey İttifakı askerlerinin, Afganistan'a savaşmak için gelen Pakistanlı, Arap ve Çeçenleri öldürdüğü yolunda dünya basınında çıkan haberleri de yalanladı.

Rabbani, düzenlediği basın toplantısında, gelecekteki bir Afganistan hükümetinde ‘‘suçlu olmayan’’ Taliban üyelerine de yer verilebileceğini bildirdi. Rabbani, ‘‘Eğer Loya Cirga tarafından seçilirlerse, Taliban yetkilileri, Taliban partisi olarak değil de bireyler olarak hükümette görev alabilirler’’ diye konuştu.

GARANTİ VERDİ

Rabbani, basın toplantısında ayrıca, Afganistan'da savaşan yabancıların korunacağı ve BM'ye teslim edileceğini söyledi. Rabbani, ‘‘Pakistan'dan Afganistan'a gelenler, dini eğitim almak için gelen öğrencilerdi. Taliban, onlara bu yönde söz verip, burada savaşmaya zorladı. Biz onların savaş suçlusu olmaması için çalışıyoruz. BM yetkililerini çağırdık, cezaevlerimizi gezdirdik, bunların hepsini serbest bırakmak istiyoruz’’ dedi.

Mezar-ı Şerif, Kunduz ve Tahar'daki üst düzey komutanlarla önceki gece görüşerek, esir düşen Talibanların öldürülmemesi emrini verdiğini belirten Rabbani, ‘‘aynı saatlerde, 500 Talibanı Mezar-ı Şerif'te silahlarıyla birlikte esir aldık. Onlar savaşmak için Cuntak'a gitmek istiyorlardı. Talibanları, Kalaykcengi'de esir ettik. Bu esirlerin içinde Çeçenler de vardı. Söz konusu 3 Çeçen taşıdıkları el bombalarını İttifak komutanlarının üzerine attı. Bunun sonucunda komutan Nadil Ali öldü, General Esat ise yaralandı, ancak bu kişilerin kesinlikle öldürülmemesi talimatını verdim’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle