GeriDünya PYD’yi yeniden değerlendirebiliriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PYD’yi yeniden değerlendirebiliriz

PYD’yi yeniden değerlendirebiliriz

Türkiye’nin ABD’nin terör örgütü PKK ile bağlantılı YPG ile işbirliği konusundaki çekinceleri sürerken Hürriyet’e konuşan üst düzey Amerikalı bir yetkili, Türkiye’den kanıt istediklerini, duruma göre PYD ile işbirliğinin yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

ABD yönetiminin PYD’nin Suriye’deki toprak kazanma çabalarından ve Türkiye’de çatışan PKK teröristlerine destek sunma potansiyelinden çok kaygı duyduğu ve Türk hükümetinden bu iki grup arasındaki somut işbirliği hakkında ayrıntılı bilgi alınması durumunda PYD’ye verdiği yeniden değerlendirebileceği bildirildi. 

Hürriyet’e konuşan üst düzey ABD yetkilisi, PYD’ye sağlanan askeri destek konusunda Türkiye’nin giderek artan tonda ABD’yi eleştirdiği anımsatıldığında, bu durumun yarattığı kaygıya duyarlılıkla yanıt verdiklerini belirtti ve şunları söyledi:

“Açık söylemek gerekirse, biz de tam bu yüzden, Suriye’de nasıl bir destek sağladığımız, daha da önemlisi hangi gruplara destek sağladığımız konusunda ölçülü davrandık. Suriye’deki güçlerin DAEŞ üzerinde baskı yaratıp kontrol ettiği toprak miktarını azaltmaları konusunda başarılı olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin güvenlik kaygılarına da saygı duymaya devam ediyoruz.”

TÜRKİYE’DEN BİLGİ İSTİYORUZ

ABD’nin PYD’nin eylemleri konusunda kaygı duyup duyulmadığının sorulması üzerine, bu grubun son iki haftada eskiden ılımlı muhalefetin elinde olan Afrin’in doğu kısımlarındaki toprak parçasını ele geçirme çabasından kaygı duyduklarını anlatan yetkili, şöyle devam etti: “Aynı zamanda, Suriye’deki YPG unsurlarının Türkiye içinde eylemlerde bulunan PKK unsurlarına destek sağlama potansiyelinden de kaygılıyız. Bu konu bizim gündemimize getirildiğinde, Türk hükümetinden (PYD-PKK işbirliğini gösteren) olaylarla ilgili daha ayrıntılı bilgi istemeye devam ediyoruz. Bu olaylarla ilgili bize daha ayrıntılı bilgi verilirse bu olayların önlenmesi için gerekli çabayı gösteririz ya da DAEŞ’le savaşan bu gruplarla yaptığımız sınırlı işbirliğini yeniden değerlendiririz.” Şu ana kadar Türkiye’den Jandarma’nın sınırda müdahale ettiği olaylara ilişkin az sayıda bilgi verildiğini belirten yetkili, Ankara saldırısı sonrasında da yapılan görüşmelerde de bu terörist eylemin doğrudan YPG tarafından işlendiğine ilişkin somut bir kanıt sunulmadığını kaydetti.  

YPG’YE JAVELİN FÜZESİ VERMEDİK

ABD yetkilisi, basında çıkan ABD ordusunun YPG’ye yüksek teknoloji ürünü Javelin füzesi temin ettiğine ilişkin haberleri kesin bir dille yalanladı. “YPG’ye doğrudan ya da dolaylı olarak Javelin füzesi vermedik. Biz sadece aralarında YPG’nin de yer aldığı ve DAEŞ’le savaşan Suriyeli Arap gruplara sınırlı miktarda mühimmat verdik” diye yetkili, “Javelin füzeleri, ABD’de imal edilmekte ama bu füzeler sadece ABD Ordusu’nda yok. Bazı NATO müttefikleri ve NATO üyesi olmayan en az 10-15 ülkenin ordusunda da bu füzelerden yer almakta. Bu ülkelerden biri ya da birkaçı bu füzelerden PYD’ye verdi mi bunu bilmiyorum” açıklamasını yaptı. Yetkili, IŞİD’in son dönemlerde özellikle Irak’ta kullanmaya başladığı bomba yüklü araçların durdurulmasında bu tür uzaktan atılan füzelere gereksinim duyulduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle