Dünya Haberleri

DÜNYA

  'PYD, Rusya'da ofis açacak' iddiası

  hurriyet.com.tr
  20.10.2015 - 11:12 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin, Rusya'da temsilcilik açmayı planladığı öne sürüldü.

  Rus gazetesi Kommersant'ta yer alan habere göre, PYD liderleri Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Moskova'da yarın bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşülecek konular arasında PYD'nin Rusya'da bir ofis açması için atılacak adımlar da bulunuyor.

  Rus elçi: PYD ile görüşüyoruz
  Rus elçi: PYD ile görüşüyoruz
  Rusya: Suriyeli Kürtlere silah göndermiyoruz
  ABD ile ‘PYD’ye silah’ krizi

  Gazete ofis açılmasının amacının, IŞİD'le mücadelede Moskova ile işbirliğini güçlendirmek olduğunu bildirdi.

  "Türkiye yaklaşık üç hafta önce Suriye'de hava saldırılarına başlayan Rusya'nın PYD ve silahlı kanadı olan YPG'ye destek verdiğinden şüpheleniyor" ifadesini kullanan Reuters, "Ankara'nın Suriye'nin kuzeybatısında kendi sınırlarına yakın bölgede Kürtlerin toprak kazanmasına müsaade etmeyeceğini Moskova'ya daha önce ilettiğini" belirtti.

  Reuters'a göre, Kommersant'a konuşan bir Türk diplomatik kaynak, PYD'nin temsilcilik açmasının Moskova ile ilişkileri zaten gergin olan Ankara'dan sert tepki göreceğini belirtti.

  MUHALİF KOMUTAN ÖLDÜRÜLDÜ
  Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Suriye'de dün düzenlediği hava saldırılarında "muhalif bir örgütün komutanı da dahil en az 45 kişiyi öldürdüğünü" belirtti.

  AFP'nin haberine göre, Gözlemevi'nin başındaki Rami Abdulrahman, saldırıların Lazkiye'ye bağlı Cebal Ekrad bölgesini hedef aldığını belirtti.

  Saldırıda sivillerin de öldüğünü söyleyen Abdulrahman, henüz hayatını kaybeden sivil sayısının bilinmediğini ifade etti; onlarca kişinin de ciddi şekilde yaralandığını sözlerine ekledi.

  Abdulrahman saldırıda ölen Basil Zamo'nun, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı "Birinci Kıyı Bölüğü"nün başında olduğunu söyledi. Zamo'nun geçmişte Suriye Ordusu'nda yüzbaşı olduğu belirtildi.

  İşbirliği potansiyeli var'İşbirliği potansiyeli var'

  Etiketler: pyd , pkk , suriye , YPG , rusya , kommersant
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı