GeriDünya Putin'in en sevdiği şarkıcı milletvekili oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin'in en sevdiği şarkıcı milletvekili oldu

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in en sevdiği şarkıcılardan, ünlü ses sanatçısı Nikolay Rastorguyev'in Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da boşalan bir milletvekilinin yerine getirildiği ve artık parlamenter olarak yaşamına devam edeceği bildirildi.

Merkez Seçim Komitesi (MSK) Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Lyube adlı ünlü Rus müzik grubunun söylediği yurtsever şarkılarla tanınan "üniformalı assolist" Rastorguyev'in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi (BRP) tarafından milletvekili olarak MSK'ye önerildiği ve MSK'nin de bunu uygun gördüğü kaydedildi.

Rus haber ajansı RİA Novosti, ortaya çıkan ilginç durumu "Duma milletvekili ve BRP üyesi Sergey Smetanyuk'un Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Ural Federal Bölge Özel Temsilcisi olarak atanmasının ardından, iktidardaki BRP de boş kalan sandalyeye üyeleri Rastorguyev'i aday gösterdi, MSK da bunu onaylayarak Rastorguyev'i milletvekili olarak atadı" şeklinde verdi.

BRP basın merkezinden yapılan açıklamada, "Kendisi değerli ve popüler bir müzisyen, gerçek bir profesyoneldir. Bunun yanı sıra Nikolay, modern Rus kültürünün gelişimi, gençlere yurtsever eğitime katkıda bulunmak gibi kamu görevlerinde de yer alıyor. Milletvekilliği görevi Rastorguyev'e bu programları hayata geçirmede yeni imkanlar sunacak" denildi.

Rastorguyev, 1997 yılında Rusya Halk Sanatçısı unvanını, 2007 yılında da dönemin Devlet Başkanı Putin'den 50. doğum gününde Anavatan'a Hizmet madalyasını almıştı.

İktidardaki BRP milletvekilleri arasında film yönetmeni Stanislav Govorukhin, Bolşoy Tiyatrosu balerinlerinden Svetlana Zaharova, şarkıcı Yosif Kobzon ve olimpiyat şampiyonluğu kazanmış bazı sporcular bulunuyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle