GeriDünya Putin’den ABD’ye INF anlaşması yanıtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin’den ABD’ye INF anlaşması yanıtı

Putin’den ABD’ye INF anlaşması yanıtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) ile ilgili verdiği 60 günlük ültimatoma yanıt olarak “Biz de aynısını yapacağız” dedi.

Dünyada başlaması olası yeni silahlanma yarışından ABD’nin sorumlu olduğuna ima eden açıklamalar yapan Putin, “ABD yönetimi 2002 yılında sesiz sedasız, hiçbir gerekçe göstermeden dünya güvenliğinin temel taşlarından birini oluşturan Füze Savunma Sistemleri anlaşmasından tek taraflı çıktı. Şimdi de Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmek istiyorlar. Tek fark istediklerini yapmak için kılıf aramaları. Kılıf olarak da Rusya’yı gösteriyorlar. Tek haklı oldukları noktaya gelecek olursam, INF anlaşması ABD ile Sovyetler Birliği arasında imzalanırken bu tür silahlara sahip sadece iki ülke vardı. Şimdi ise en azından 10 ülke benzer füzelere sahip. ABD herhalde bu realitelerden hareket ederek yeni taktik füzelerin sahibi olmak istiyor. Ne yapalım, biz de benzer şekilde davranarak aynısını yaparız. Kendi taktik füze sistemlerimizi geliştiririz” dedi.

‘HEDEF OLURLAR’

Putin’den önce konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da “ABD Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çıktığında Amerika’nın sözlerine inanarak topraklarına yeni taktik füzeler yerleştirecek ülkeler hedef yapılmış olacak. Rusya da savunmasını gerektiği biçimde sağlamak için bu füzeleri ilk hedefi yapacak. Daha doğrusu, topraklarına ABD taktik füzeleri yerleştiren ülkeler hedefimiz olacak” dedi.

INF NEDEN TEHLİKEYE GİRDİ

ABD ile Sovyetler Birliği arasında 1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın iptal edilebileceği tartışması üç yıl önce patlak vermişti. Rusya’nın gizlice anlaşmayı delerek geliştirdiği “9M729” kod adlı “Novator” füzelerini batı sınırlarına konuşlandırmaya başladığı ABD tarafından iddia edilmişti. NATO standartlarına göre “SSC-X-8” olarak bilinen bu seyir füzesinin izin verilen 500 kilometrenin çok ötesine geçerek 5 bin 500 kilometre menzile sahip olduğu söylenmişti. Rus tarafı ise yeni ürettiği nükleer başlık taşıyabilen taktik füzenin anlaşma çerçevesinde kaldığını savunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle