GeriDünya Putin: "Nabucco'nun başarı şansı yok"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin: "Nabucco'nun başarı şansı yok"

RUSYA Başbakanı Vladimir Putin,Türkiye’nin de ortak olduğu ve Batılı ülkelerin Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmak için bir umut olarak gördüğü Nabucco Gaz Hattı Projesi’nin, Mavi Akım projesi ile kıyaslandığında başarı şansının olmadığını söyledi.

Putin’in konuyla ilgili açıklamaları İran’da İngilizce yayınlanan "Tehran Times" gazetesinde yayınlandı. Nabucco’nun esas probleminin nakledilecek gazın hacmi ve bu boru hattının doldurulması ile kaynakların olmamasından ileri geldiğini iddia eden Putin, Rusya’nın bu hatla hiçbir şey nakletmeyeceğini söyledi.

Nabucco için düşünülen kaynaklar hakkında konuşan Vladimir Putin, "İran yataklarında halen bir araştırma yapmadı, Azerbaycan’ın doğalgaz hacmi ise azdır. Bundan başka Rusya, Azerbaycan’dan gaz nakli konusunda anlaşma imzaladı" dedi.

Rusya Başbakanı, bu projenin ancak çok büyük yatırımlarla gerçekleşebileceğini de ileri sürdü.

İlk hesaplamalara göre yaklaşık 7.9 milyar Euro’ya mal olması beklenen Nabucco Projesi, Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerinden Avrupa’ya Türkiye üzerinden doğalgaz naklini amaçlıyor. Uzunluğu 3 bin 300 kilometre olan hattın yıllık potansiyeli 31 milyar metreküp olarak planlandı.Proje ortakları olan Avusturya’nın MOL, Bulgaristan’ın Bulgargaz, Romanya’nın Transgaz,Türkiye’nin Botaş ve Almanya’nın RWE şirketlerinin her biri 16.67 paya sahip bulunuyor. Nabucco Projesi’ne bu yıl içinde başlanması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle