Dünya Haberleri

DÜNYA

  Putin’le ilgili ikinci kitap tutmadı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  21.01.2002 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Rusya'da KGB subayı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i konu alan ve iki yıl önce yazarlara geniş ilham kaynağı olacağı tahmin edilen, ‘‘Bay Putin siz kimsiniz?’’ isimli politik edebiyat dizisi sıkıcı bir konuya dönüşmeye başladı.

  Putin ile ilgili yazar Oleg Blodski tarafından kaleme alınan ve kısa bir süre önce Moskova'da satışa çıkan ‘‘Vladimir Putin- Hayat Hikayesi’’ adlı son kitap tam bir fiyasko oldu.

  Üst düzey yöneticilerin konu olarak alındığı yeni politik edebiyat dizisi çerçevesinde Putin'in hayat hikayesini anlatan yeni kitabın sadece 15 bin adet basıldığı ve bir gün içinde tükeneceği tahminleri yapılırken, kitap Rus halkı ilgisini çekmedi. Putin'in doğumundan KGB'de çalışmaya başladığı 1975 yılına kadar geçen dönemi anlatan 309 sayfalık kitap hiçbir önemli mesaj vermiyor ve Putin ile ilgili ilginç hiçbir konuyu aydınlığa kavuşturmuyor.

  Vladimir Putin'in yeni kitabı sıkıcılık rekoru kırarken, Moskova'da yine yeni çıkan ve gazeteci yazar Pavel Hlebnikov tarafından kaleme alınan bir başka kitap dikkatleri çekiyor. Bu kitapta Putin'in Rusya'da iktidara gelmesiyle Kremlin'in bir numaralı düşmanı haline gelen esrarengiz Rus işadamı Boris Berezovski konusunu işliyor. ‘‘Kremlin'in mafya babası Boris Berezovski. Veya Rusya nasıl talan edildiği hikayesi’’ adındaki 50 bin tirajlı kitap Putin hayat hikayesinden 4 misli daha büyük ilgi çekiyor.

  Pavel Hlebnikov kitabında 1994-1998 yılları arasında Rusya'da yıldızı parlayan Boris Berezovski'nin mafya türü faaliyetlerle sıfırdan dünyanın en zengin insanlarından biri haline nasıl geldiği anlatılmakta.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı