GeriDünya Putin’den Merkel’e kucaklama yok, iltifat çok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin’den Merkel’e kucaklama yok, iltifat çok

Putin’den Merkel’e kucaklama yok, iltifat çok
refid:3796675 ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iktidara geldikten sonra ilk defa dün Rusya’yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili ilişkileri gözden geçirme zirvesi yaptı. Merkel’i Kremlin Sarayı’nda ağırlayan Putin, onu eski dostu Gerhard Schröder gibi kucaklayarak samimiyet gösterisinde bulunmasa bile, Almanca konuşarak gönül almaya çalıştı.

Putin eski KGB ajanına yaraşır mükemmel Almanca’sıyla Merkel’e "Sizi yeni statüde, Federal Almanya Başbakanı olarak Kremlin’de görmekten mutluluk duyuyorum" dedi.

Merkel-Putin arasındaki ilk resmi temasların "İlişkiler revizyondan geçecek" söylentileri gölgesinde yapılması Putin’in konuşmasını da oldukça etkiledi.

Almanya ile Rusya arasında samimi ilişkilerin eskisi gibi sıkı bir işbirliği biçiminde devam edeceği mesajı veren Putin "Konuğum Angela Merkel’in başbakan seçilmesinden bu yana hiçbir konuda geri adım atmadık. Mevcut düzeyi muhafaza ettiğimiz gibi ileriye bakmaya devam ediyoruz" cümlesini kullandı.

İRAN UYARISI

İki liderin üç saat aralıksız görüşmesi ele alınan konular hakkında yoğun görüş alışverişi yaşandığının ilk işareti olarak algılandı. Alman diplomasi çevrelerine göre Merkel, Putin’e "Rusya uygar dünyanın bir parçası ise İran konusunda açık davranmalı. Bir yandan İran ile işbirliği, diğer yandan eleştirmek olmaz" dedi.

İkinci önemli konu ise Rusya’nın G-8 başkanlığıyla ilgili. Rusya’nın G-8 kulübünde başkanlığı devraldığı gün Ukrayna ile gaz krizinin patlak vermesi ve Avrupa enerji güvenliğinin tehlikeye atılması, sorumluluktan uzak bir davranış olarak niteleniyor.

Öte yandan Almanya, Fransa ve İngiltere, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nu 2-3 Şubat’ta İran gündemiyle Londra’da toplantıya çağırma kararı aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle