GeriDünya Putin Çarlığını ilan ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Putin Çarlığını ilan ediyor

Soyvetlerin yıkılmasının ardından eski ihtişamını arayan Rusya'da, Devlet Başkanı Vladmir Putin ülkede varolan büyük maddi sıkıntının aksine Rus Çarlarının kullandığı sarayları kendini kullanımına açmak için milyonlarca dolar harcamaya başladı.

Putin'in 18'inci yüzyılda Çar Büyük Peter tarafından yaptırılan Konstantin sarayını Başkanlık rezidansı olarak kendi emrinde kullanılması için 40 milyon dolar (yaklaşık 26.6 trilyon) harcanması emrini verdiği ortaya çıktı.

Eski bir KGB Ajanı olan Vladmir Putin geçitiğimiz günlerde de 20 Milyon Dolarlık Başkanlık Uçağının içine 9 Milyon dolarlık (yaklaşık 6 trilyon) mobilya ile döşetmişti.

Rus ekonomisinin bunalımda olduğu böyle bir dönemde Putin'in lükse düşkün tavırları "öteki Rusya" tarafından eleştirilirken, sokaktaki adam Putin'in çarlığını ilan etmesi beklentisi içinde.

Kommersant gazetesi tarafından ortaya çıkarılan olay ile ilgili olarak devlet yetkilileri açıklama yapmaktan kaçındı. Devlet yetkililerin bu tavrı geçtiğimiz ay içinde Rus denizatısı Kursk'un batmasından sonra kendileri aleyhinde olaşan kamuoyu tepkisini daha yukarılara çıkmasından korkmalarına bağlandı.

Vladmir Putin'in Rezidans olarak kullanılması için 40 Milyon dolar harcanması emrini verdiği Konstantin Sarayı 1720'de ünlü İtalyan mimarlar Nikolo Michetti ve Bartolemeo Rastrelli tarafından inşa edilmişti. Sarayı yaptıran Çar I'inci Paul oğlu Dük Konstantin'e hediye etmişti. Dük Konstantin'de sarayı yazlık olarak kullanmıştı. Saray II'inci dünya savaşında Naziler tarafından yağmalandıktan sonra 42 yıldır deniz üssü olarak kullanılıyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle