Dünya Haberleri

DÜNYA

  Putin: ABD'nin füze kalkanı planları iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiler

  A.A.
  12.10.2007 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planlarından vazgeçmesini istedi, aksi takdirde iki ülke ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

  Uluslararası haber ajansları Putin'in, füze kalkanı konusunu görüşmek üzere Moskova'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i Moskova dışındaki konutunda 40 dakika beklettikten sonra kabul ettiğini duyurdu.

  Ajanslar, Putin'in kabulünde yaptığı konuşmanın İngilizce çevirisinde, "Elbette gelecekte ayda bir yere füze kalkanı yerleştirilmesi konusunu kararlaştırabiliriz. Ancak böyle bir düzenlemeyi yapmadan önce aramızdaki bazı konuları düzeltme fırsatını kaybetmiş olacağız" ifadesini kullandığını kaydetti.

  Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşmasına (AKKA) değinen Putin, bu anlaşmanın ABD ile Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce müzakere edildiğini belirterek, "Bu anlaşma sınırlarımızın yakınında bulunanlar dahil, diğer ülkeler tarafından da uygulanmalı. Sözleşme evrensel hale getirilmeli. Diğer ülkeleri de ABD ve Rusya Federasyonu'nun yüklendiği sorumluluğu aynı seviyede yerine getirme konusunda ikna etmeliyiz" diye konuştu.

  Putin, Bu hedefin başarılamaması halinde Rusya'nın komşularının da aralarında bulunduğu ülkelerin AKKA'nın yasakladığı silahları geliştirmeye devam ettiği sürece, Moskova'nın anlaşma çerçevesinde kalmasının da zor olacağı uyarısında bulundu.
  Rice, Putin'in Rus ve uluslararası gazetecilerin önünde yaptığı konuşmaya, "İşbirliği yapma yolları bulmaya çalışacağız. Aramızdaki farklılıklara rağmen, terörizm ve nükleer silahlanmanın yayılmasını önleme çabaları, bizi birleştiren ortak paydalar, bizi bölen unsurlardan çok büyük" karşılığını verdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı