GeriDünya Pub'ı mescit yapmak için satın aldılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pub'ı mescit yapmak için satın aldılar

İngiltere'nin güneydoğusundaki Buckhinghamshire'da eski bir pub (geleneksel İngiliz birahanesi), mescit ve kültür merkezine dönüştürülmek amacıyla bir İslami hayır kuruluşu tarafından satın alındı.

Buckinghamshire'daki Aylesbury'de bulunan barı satın alan Tevhid-ül İslam adlı kuruluşun adının açıklanmasını istemeyen bir mensubu, "Skinny Dog" adlı pubun birkaç ay önce kundaklanmasının ardından kapalı kaldığını, derneğin 600 bin sterline (yaklaşık 1 milyon 400 bin YTL) burayı satın aldığını söyledi.

Derneğin burayı bir mescit ve kültür merkezine dönüştürmek niyetinde olduğunu, ancak henüz son kararın alınmadığını belirten dernek üyesi, "Buranın eskiden bar olmasının sorun yaratacağını sanmıyorum. Büyüklüğü, otopark olanağı ve çocuklar için oyun alanı kurma imkanıyla iyi bir mülk" dedi.

Derneğin internet sitesinden yapılan açıklamada da, 7 bin civarında Müslümanın yaşadığı Aylesbury'de sadece bir caminin bulunduğu ve Müslüman toplumunun ihtiyaçlarının karşılanmasının amaçlandığı belirtildi.

Öte yandan, Londra'nın göneydoğusundaki Clapton'da da "Swan" adlı bir başka pub'un kapanmaması için kampanya başlatıldı.
Mülkün sahipleri barı, sinagoga dönüştürmek isteyen bir Musevi derneğine satmayı planlıyor.
İngiltere'de her gün ortalama 5 pub ekonomik nedenlerle kapanıyor.

Ülkede 1980'de 60 bin pub bulunmasına karşılık, bugün bu sayı 57 bine geriledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle