Dünya Haberleri

DÜNYA

  Protokol havaalanından uğurlamışlar

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Apo'nun İtalya'dan ayrılması üzerine Dışişleri Bakanlığı dün yoğun bir trafiğe sahne olurken, Öcalan'ın İtalya'dan ‘protokol’ ile uğurlandığı ileri sürüldü. Öcalan'ın askeri uçakla ayrıldığı Roma'daki Ciampino Havaalanı'nın cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar için protokol havaalanı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

  Dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimiliano Bandini, Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile görüştü. Bandini havaalanıyla ilgili soru üzerine şu yanıtı verdi: ‘‘Askeri veya sivil uçak olup olmadığını bilmiyorum. Ciampino sivil havaalanıdır. Sadece Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanları taşıyan askeri uçaklar bu havaalanını protokol gereği kullanır.’’

  İtalya'nın Apo'nun gittiği yer hakkında bilgisi bulunmadığını söyleyen Bandini'nin açıklamaları yeterli bulunmadı.

  KIZDIRAN MADDE

  Bandini'ye Dışişleri Bakanlığı'nın yedi maddelik bir açıklaması da verildi. Açıklamayı ‘deklarasyon’ olarak değerlendiren Bandini, ‘‘Deklarasyonda İtalya'nın hukuka aykırı davrandığına dair bir nokta var. Buna karşı çıktım. Deklarasyonu daha sonra ayrıntılı olarak inceleyeceğim’’ dedi.

  İtalyan Büyükelçi Bandini'ye verilen açıklamada, Roma'yı kızdıran madde aynen şöyle:

  ‘‘Türkiye bir hukuk devleti olarak, terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği açısından konuya yaklaşmış, terör başının adalet önünde hesap vermesini istemiştir. Buna karşılık İtalyan makamlarının, yarattıkları bu meselenin içinden çıkamayarak hukuk ve adaletin gereklerine uygun davranmadıkları görülmüştür.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı