GeriDünya Propaganda kurbanları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Propaganda kurbanları

KKTC’nin Karpaz’da yaşayan ‘çok özel’ vatandaşları var : 1974 Barış Harekatı’ndan sonra ‘Biz köyümüzde ölmek istiyoruz’ diyerek Güney’e göçmeyen yaşlı Rumlar. Kıbrıs Rum yönetimi bu insanları ‘mağdur’ gibi göstermek için herşeyi yapıyor.

KIBRIS Rum Yönetimi, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra ‘Doğduğumuz topraklarda ölmek istiyoruz’ diyerek Güney Kıbrıs'a gitmeyi reddeden Karpaz'daki bir avuç yaşlı Rum'u propaganda malzemesi olarak kullanıyor.

Kıbrıs sorununun tartışıldığı her platformda ‘Mahsur’ olarak nitelediği Karpaz Rumlarının baskı altında ve insanlık dışı koşullarda yaşadığını öne süren Rum Yönetimi, 23 yıldır köylülere her hafta Birleşmiş Milletler aracılığıyla yiyecek yardımı göndererek ‘şov’ yapıyor. Çoğunluğu 60 yaşın üstündeki Rumların zavallı görüntülerini kullanarak Batı dünyasının acıma hislerini sömüren Rum Yönetimi, Türk tarafını köşeye sıkıştırmak için bu manzaraya içten içe alkış tutuyor.

Ada'nın Doğu ucundaki Karpaz Yarımadası'nda toplam 481 Rum Türklerle içiçe yaşıyor. Ceplerinde KKTC kimlik kartı taşıyan Rumlar, genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Dipkarpaz köyündeki iki Rum ise motorlu tekneleriyle balıkçılık yapıyor. Rum Yönetimi Karpazlı Rumlara ayda 140 Kıbrıs Lirası (Yaklaşık 45 milyon TL) ödeneğin yanı sıra her hafta BM kamyonlarıyla yardım gönderiyor. Yiyecek paketleri, un, ekmeklik hamur, sebze, meyve, çerez, kahvaltılık malzeme ve tüpgazdan oluşuyor. Rum Yönetimi, kutsal günlerde Rumlara kilisede yakmak için mum bile gönderiyor. Bunun yanı sıra BM personeli, yaşlı Rumlara Güney Kıbrıs'ta yaşayan yakınlarının gönderdiği bulaşık ve çamaşır makinası, bisiklet gibi eşyayı da ulaştırıyor.

Bazı Rumlar, aldıkları yardımın bir bölümünü Türklere satıyorlar. Bazı Rumlar ise Güney'den ihtiyaçları için getirdiği şarap ve diğer içkileri köyde pazarlayarak ticaret yapıyorlar.

KKTC vatandaşlarının sahip olduğu her haktan yararlanan Rumlar, köyelerindeki kiliselerde özgürce ibadet edebiliyorlar. Üç gün önceden izin almak koşuluyla istedikleri zaman Güney Kıbrıs'a gidip ailelerinin yanında istedikleri kadar kalabiliyorlar. Rumların Güney Kıbrıs'taki ailelerine de Karpaz'da birkaç geceliğine konaklama izni veriliyor.

KENDİ OKULLARI VAR

Rum çocukları için birkaç köyde ilkokul bulunuyor. İlkokullarda Rum Yönetimi'nin tayin ettiği öğretmenler görev yapıyor. Ortaokul çağına gelen çocuklar ise eğitimlerine Güney Kıbrıs'ta devam ediyorlar.

Birçok Rum'un evinde telefon bulunuyor. Rum Yönetimi'nin acınacak halde olduğunu öne sürdüğü Rumlar'ın, birlikte yaşadıkları Türklerden daha iyi standartlara sahip olması dikkat çekiyor. Karpaz'daki Türkler, birçok köylünün Rumların tarlalarında çalıştığını, çocuklarının Rumlara çobanlık yaptığını söylüyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle