Dünya Haberleri

DÜNYA

  Primakov umutlu konuştu

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sırpları barışa ikna edebilmek için dün Belgrad'a giden ve Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ile masaya oturan Rusya Başbakanı Yevgeny Primakov, görüşmelerden ‘sonuç’ elde ettiklerini açıkladı. Görüşmelerle ilgili ayrıntı vermeyen Primakov, Belgrad'tan AB Dönem Başkanı olan Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'le buluşmak üzere Bonn'a geçti.

  Rusya Başbakanı Primakov, barışı sağlamak ve NATO saldırılarını durdurmak amacıyla, Başkan Boris Yeltsin'in talimatıyla dün Belgrad'a gitti. Primakov, Belgrad Havalanı'nda daha ayağının tozuyla yaptığı konuşmada, NATO'nun bombardımanını kınadı.

  Primakov, ‘‘Bu bir savaş. Barbar bombardımanlar sürüyor. Buraya, konuyu siyasi alana getirmek ve kabul edilebilir bir çözüm bulmak için geldik’’ diyerek ortaya koyduğu bu olumsuz yaklaşımına karşın, ziyaretin barış için son bir şans olduğu belirtildi. Yugoslavya Devlet Başkanı Miloseviç'le 6 saat süren bir görüşme yapan Primakov, görüşmelerde ‘netice elde ettiklerini’ açıkladı.

  Görüşmelerle ilgili ayrıntı vermeyen Primakov, daha sonra AB Dönem Başkanı olan Almanya Başbakanı Schröder ile görüşmek için Belgrad'tan Bonn'a geçti.Primakov'un, görüşmelerden sonra, NATO ya d ABD yönetimiyle görüşmeye değil, doğrudan Avrupa'da lider ülke Almanya'y gitmesi dikkat çekti. Rusya yönetiminde son birkaç gün yaygın görüş va: ‘‘Yugoslavya savaşını başlatan NATO ve ABD. Ancak bu savaşı durdurabilecek ik ülke var Rusya ve Almanya..’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı