GeriDünya Prag'da küresel çatışma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prag'da küresel çatışma

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki IMF ve Dünya Bankası toplantısını protesto eden binlerce küreselleşme karşıtı toplantı binasına taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Küreselleşme karşıtları ile polis kıyasıya çatışıyor.

ANARŞİST SALDIRI

Zirve öncesinde dünyanın dört bir yanından gelen küreselleşme karşıtı gruplar ile Çek polisi arasında çatışma çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Protestocular arasında Anarşistlerden Yeşiller'e varıncaya kadar bir çok grup var. Her bir grubun savunduğu farklı konular bulunuyor. Ancak grupların ortak buluştukları tek nokta küreselleşmeye karşı olmaları.

IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısının yapıldığı Prag Kongre Merkezi önünde toplanan protestocular, bina çevresindeki polis kordonuna taş, şişe ve molotof kokteyllerle saldırdı.

Görgü tanıkları bazı polislerin molotof kokteyleriyle tutuşan üniformalarının arkadaşları tarafından hortumla su sıkılarak söndürüldüğünü bildiriyor.

Çatışma alanının dışında da sayıları 5 ile 9 bin arasında tahmin edilen kalabalık gösterici gruplarıyla polis arasında gerginlikler yaşanıyor.

Olaylarda şu ana kadar 15 polisin yaralandığı gelen haberler arasında.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle