Dünya Haberleri

DÜNYA

  Powell'ın Ankara ziyaretinde gündem yüklü

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 16:13 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, resmi ziyaret için yarın Ankara’ya gelecek. Powell’ın, yarın başlayacak Türkiye ziyaretinde, Afganistan, Irak ve Kıbrıs konularında mesajlar vermesi bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edilecek Powell, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile de biraraya gelecek.

  Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapacak olan Powell’ın temasları sırasında, Türkiye-ABD ilişkilerini yakından ilgilendiren pek çok kritik konunun ele alınması bekleniyor. 

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum kesimi lideri Glafkos Klerides arasında yapılacak yüz yüze görüşmelerin hemen ardından Ankara’ya gelecek olan Powell’ın gündeminde, Kıbrıs sorunu da bulunuyor. Denktaş-Klerides zirvesinden çıkacak sonuca göre gündeme gelmesi beklenen konu görüşülürken, Ankara, Washington yönetiminden sorunun çözümü için gerekli desteği vermesini isteyecek.

  IRAK'A HAREKAT

  Irak konusunun ise Afganistan operasyonunun Irak’a sıçramasına yönelik ortaya atılan senaryolar çerçevesinde ele alınması bekleniyor. Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği görüşünü taşıyan Ankara, gelişmeler ve olasılıklarla ilgili Powell’ın görüşlerini dinleyecek.

  ABD’nin Irak’a müdahale konusunda ortada henüz net tablo bulunmadığını ifade eden kaynaklar, Ankara’nın, Powell’ı dinledikten sonra bir değerlendirmede bulunabileceğini belirtiyorlar. 

  Edinilen bilgiye göre, Colin Powell ziyareti sırasında, kitle imha silahları geliştirme yolunda ‘‘tehlikeli şekilde’’ giden Irak konusunda da bu ülkenin ‘‘cesaretlendirilmemesi’’ mesajını verecek. Bu çerçevede ABD’nin, Irak ile Türkiye arasında ikinci sınır kapısının açılmasına ilişkin muhalefetini ifade etmesi de bekleniyor.

  Powell’ın ziyaretiyle ABD’nin, Irak ile diplomatik kanalları açık olan Türkiye’nin, kitle imha silahları geliştirme amacından vazgeçmesi yolunda Irak’ın ikna edilmesi mesajını iletmesi de öngörülüyor.

  ABD Dışişleri Bakanı, ABD’nin Irak’a savaş ilan etmediğini ancak gözünün, Irak lideri Saddam Hüseyin’in üzerinde olduğunu söylemişti.

  Öte yandan, ABD’nin, Faruk Hicazi’nin, Irak’ın Ankara Büyükelçiliği görevini tamamlayarak, ülkesine dönmesine ilişkin gelişmeyi, ‘‘memnuniyetle not ettiği’’ belirtiliyor.

  Irak’a karşı uygulanan akıllı yaptırımlar Irak çerçevesinde görüşülmesi beklenen konular arasında yer alıyor. Türkiye, Irak’a yönelik akıllı yaptırımların ‘‘gerçekten akıllı bir çerçevede’’ uygulanması gerektiği yolunda uyarıda bulunacak. ABD’nin Ankara’ya anlattığı akıllı yaptırımlarla BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan akıllı yaptırımlar arasında büyük bir fark olduğu ve bunun Ankara’da rahatsızlık yarattığı kaydedildi.

  TERÖRLE MÜCADELE

  Terörizmle mücadele çerçevesinde sürdürülen ‘‘Sürekli Özgürlük’’ harekatı ve Afganistan’da oluşturulmak istenen yeni hükümet çalışmalarında gelinen son gelişmeler, Powell-Cem görüşmesinin gündem maddelerinden bir diğeri olacak. 

  Türkiye, Powell’ın ziyareti sırasında terörist listesini de gündeme getirecek. Bu konuda Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü ve ABD tarafından da terörist örgüt olarak kabul edilen örgütlerin faaliyetlerinin Avrupa ülkelerinde de sıkı bir şekilde izlenmesi konusunda Amerika’nın desteğini isteyecek.

  Görüşmelerde, Barış Gücü’nün oluşturulmasına ve Afganistan’ın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunma isteğini iletecek olan Ankara, insani yardım konusundaki hassasiyetini bir kez daha ifade edecek.

  Cem-Powel görüşmesinde Afganistan operasyonunun askeri boyutu, müdahalenin nereye varacağı ve Bonn zirvesinin sonuçlarının değerlendirilmesinin yanı sıra bu konuda Türkiye’nin gözlem ve önerileri Powell’a iletilecek.

  Türkiye, Afganistan’a asker gönderilmesi konusunda, ‘‘barış ortamı oluştuktan sonra, bu ortamın korunması için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin katkı yapabileceği, Afganistan’da yapılacak her şeyin Afganlar tarafından yapılması ve uluslararası gücün sadece Afganlara yardımcı olması gerektiği’’ yolundaki görüşünü yineleyecek. Türkiye, bu konuda atacağı adımları barış ortamının korunması çerçevesinde sınırlayacak.       

  İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de Powell-Cem görüşmesinin bir diğer gündem maddesini oluşturacak. 

  AGSP

  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunun ise Powell’ın temaslarında gündeme gelmeyeceği öğrenildi.             

  Edinilen bilgiye göre, Başbakanlık’ta yapılan güvenlik zirvesi sonrasında Başbakan Bülent Ecevit’in yaptığı, ‘‘AGSP konusunda AB ile yapılan görüşmeler sonucunda haklı beklentilerimiz çok büyük ölçüde karşılanmıştır’’ açıklamasının ardından, konunun tekrar gündeme gelmesi beklenmiyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı