Dünya Post modern EOKA
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Post modern EOKA

Kıbrıs Rum kesiminde, Yeni Nazi adında, Türk düşmanı bir örgüt kuruldu. Örgüt üyeleri, ‘Türk kanı taşıyan herkese saldırma’ yemini ederek gövde gösterisi yaptı. ‘Yeni Nazi’ Rumlar, Kıbrıs'ın Yunanistan'la birleşmesi isteyen EOKA örgütünün politikalarını benimsediklerini ilan etti. Örgüt üyeleri, aynı zamanda Apoel futbol takımının fanatik taraftarı.

Yeni Naziler geçen hafta sonu oynanan Apollon-Apoel futbol karşılaşmasında isimleri duyurma imkanı buldu. Rum polisi, tribünlerde olay çıkartan grubun 3 kişi tarafından kurulduğunu ve kısa sürede sayılarının 75'i aştığını belirtti.

YUNAN NAZİLERİN UZANTISI

Rum radyosuna göre, Yeni Naziler, Yunanistan'daki Neo Nazi 'Altın Şafak' adlı örgütün Kıbrıs uzantısı.

Apoel futbol takımının fanatik taraftarları arasından doğan Yeni Naziler, Lefkoşa'nın Rum kesiminde bir çok binanın duvarına EOKA-B, ‘Grivas yaşıyor, bize yol göster’ diye sloganlar yazdı. Korsan bayrakları ve Hitler'in posterleri ile dolaşan grup tek tip ve siyah renkte giysiler kullanıyor.

Bu arada, Kıbrıs'taki BM güçleri, KKTC ve Rum Kesimi'ni ayıran sınır bölgelerinde mayınların temizlenmesi görevini üstlenme kararı aldı.

BM sözcülüğü, danışmanlık görevine getirilen mayın temizleme uzmanı Michael Rayn'ın, iki tarafla da görüşmelere başlayacağını bildirdi. Rayn, Bosna Hersek, Kuveyt ve Irak'ta mayın temizleme çalışmalarına katılmıştı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da konuyla ilgili yaptığı açıklamada mayınların temizlenmesi konusunda iki taraf arasında temasların sürdüğünü ancak teknik ve temizleme çalışmalarının finansmanı konularında belirsizliklerin devam ettiğini söyledi. Denktaş mayın temizleme çalışmalarının zaman alacağını da belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle