Dünya 'Pompeii'nin laneti' korkusu geri adım attırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Pompeii'nin laneti' korkusu geri adım attırdı

'Pompeii'nin laneti' korkusu geri adım attırdı

İtalya'daki antik Pompeii kentinden taş parçası ya da tarihi eser kalıntısı çalan turistler "uğursuzluk" getirdiği gerekçesiyle bu çalıntıları iade ediyor.Pompeii'deki kazılardan sorumlu Profesör Massimo Osanna'nın açıklamasına göre, son yıllarda çok sayıda turist buradan çaldıkları parçaları bir mektup eşliğinde geri gönderdi.

Turistlerin çaldıkları bu parçaları iade sebebi ise "kendilerine uğursuzluk getirmeleri". Profesör Osanna'nın İtalyan basınıyla paylaştığı mektuplarda, bazı turistlerin kötü şans getirdiği gerekçesiyle, bazılarınınsa yaptıklarından pişman olarak özür dilediği ve çaldıkları parçayı iade ettiği görülüyor.

ABD'li bir turist, mektubunda şöyle diyor: "Geçenlerde karımla İtalya'yı ziyaret ettik ve Pompeii turuna çıktık. Karım, Amerika'daki tanıdıklarımıza göstermek için bir volkanik kaya parçası aldı. Bu kaya parçasını almasından sonra büyük uğursuzluklarla karşılaştı....

"Önce Pompeii'deki tur otobüsümüz bizi almadan gitti, Sorrento'ya kadar kendi başımıza dönmek zorunda kaldık. İki gün sonra karım Floransa'da ayak parmağını kırdı ve İtalya tatilinin geri kalanını koltuk değneğiyle geçirmek zorunda kaldı. Bana bir iyilik yapıp bu taşı Pompeii'nin kalıntılarındaki yerine koyar mısınız? Sanırım daha da ciddi şeyler olmadan evine dönmek istiyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle