GeriDünya Polonya'nın 'yargı reformuna' AB'den yaptırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya'nın 'yargı reformuna' AB'den yaptırım

Polonya'nın 'yargı reformuna' AB'den yaptırım

YARGI bağımsızlığını ve güçler ayrılığını tehlikeye sokacak yasal düzenlemeler nedeniyle Polonya’yı yaklaşık iki yıldır uyaran Avrupa Birliği Komisyonu, Varşova geri adım atmamakta ısrar edince tarihinde ilk kez bir üye ülke için resmi yaptırım mekanizmasını devreye soktu.

Polonya hükümetinin adımlarını hukukun üstünlüğü açısından ciddi ve sistematik ihlal olarak gören Komisyon, en son çare olarak görüldüğü için ‘nükleer opsiyon’ olarak da adlandırılan AB Antlaşması’nın 7’nci maddesini aktive etti. Son kararı üye ülkelerin vereceği sürecin sonuna kadar gidilmesi halinde Polonya’nın, AB’deki oy hakkı askıya alınabilir.

‘ANAYASA GARANTİ ALTINDA DEĞİL’
AB Komisyonu’nu bu kararı almaya iten, Polonya’nın, yaptığı yasal düzenlemelerle Yüksek Mahkeme ve Yargı Konseyi’ni iktidar partisinin etkisine açık hale getirmek istemesi oldu. Kararı açıklayan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Bugün Polonya’da yasal düzenlemelerin anayasaya uygunluğu artık garanti edilemez” diye konuştu. AB Komisyonu’nun yaptırım önerisi doğrultusunda ilerlenmesi için her şeyden önce 22 AB üyesinin yeşil ışığı gerekiyor. Somut yaptırımın kapısını açacak ikinci aşamada ise oybirliği şartı aranıyor. Macaristan daha şimdiden vetosunu kullanacağını açıklamış durumda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle